tel. alarmowy – 986

KRONIKA (06.08.2018-12.08.2018)

W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie podjęła między innymi 25 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

W dniu 09.08.2018 funkcjonariusze SM podjęli interwencję własną przy ul. 1 Maja 84, wobec dwóch mężczyzn, którzy nie zastosowali się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dariusz F. i Jarosław S., za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym zostali ukarani mandatami karnymi.

W dniu 09.08.2018 operator monitoringu zauważył przy ul. Gabriela Narutowicza mężczyznę, który spożywa alkohol w miejscu publicznym. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Na Sebastiana W., nałożono mandat karny za popełnione wykroczenie (foto nr 5).

W dniu 10.08.2018 operator monitoringu zauważył w „Parku Seniora” dwie osoby, które nie stosują się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wobec powyższego na Mariusza P. oraz Agnieszkę K., nałożono mandaty karne za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.

W dniu 10.08.2018 operator monitoringu zauważył w Parku Miejskim, przy ul. Karola Dittricha osobę, która siedząc na ławce, spożywała alkohol prosto z butelki. Wysłany na miejsce patrol SM, potwierdził zgłoszenie. Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym na Mirosława K., nałożono mandat karny.

Ponadto:

W dniu 06.08.2018 operator monitoringu zauważył, że przy ul. Legionów Polskich, na chodniku leży mężczyzna, który próbuje się samodzielnie podnieść. Wysłano na miejsce patrol SM, w celu udzielenia pomocy osobie potrzebującej. Jak się okazało, mężczyzna był w stanie upojenia alkoholowego i odmówił jakiejkolwiek pomocy medycznej. Strażnicy miejscy udzielili osobie pomocy, dowożąc go do miejsca zamieszkania. Wystawiono wezwanie do stawienia się w siedzibie SM, w celu przeprowadzenia dalszym czynności zmierzających do ukarania mężczyzny.

W dniu 06.08.2018 operator monitoringu zauważył przy ul. Waleriana Łukasińskiego, pojazd dostawczy marki Volkswagen, który zaparkował w miejscu obowiązywania znaku B-36 „zakaz zatrzymywania się”. Wysłany na miejsce patrol SM, wobec Daniela U., zastosował grzywnę w postępowaniu mandatowym.

W dniu 08.08.2018 operator monitoringu zauważył przy ul. Waleriana Łukasińskiego, pojazd marki Mazda, który zaparkował w miejscu obowiązywania znaku B-36 „zakaz zatrzymywania się”. Za popełnione wykroczenie drogowe na Zbigniewa P., nałożono mandat karny (foto nr 4).

W dniu 08.08.2018 operator monitoringu zauważył przy ul. Jana Skrowaczewskiego, pojazd osobowy, który stoi na środku jezdni z włączonymi światłami i blokuje ruch drogowy. Wysłany na miejsce patrol SM nie stwierdził żadnych osób przy pojeździe, okoliczności wskazywały na to, że pojazd został porzucony. Podczas prowadzonych czynności funkcjonariusze SM zabezpieczyli miejsce pojazdem służbowym, przy użyciu sygnałów uprzywilejowania. W niedługim czasie do strażników miejskich podeszła kobieta, która jak się okazało była właścicielką pojazdu. W powyższej sprawie, będą prowadzone czynności przewidziane prawem.

W dniu 09.08.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie od dyżurnego PSP, że przy ul. Gen. Augusta Emila Fieldorfa – „Nila” doszło do wypadku drogowego, z udziałem dwóch pojazdów osobowych, w którym cztery osoby są poszkodowane. Wysłano w ww. rejon patrol SM. Na miejscu zdarzenia były obecne dwie jednostki PSP oraz załoga karetki pogotowia. W trakcie prowadzonych czynności ustalono, że nie ma osób poszkodowanych, a groźnie wyglądające zdarzenie drogowe, okazało się kolizją drogową. Czynności w tej sprawie przejęły odpowiednie służby porządkowe.  

W dniu 11.08.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Jaktorowskiej na wysokości ul. Towarowej w jezdni zrobiła się zapadlina, w miejscu prowadzonych prac remontowych związanych z przekopem jezdni. Prawdopodobnie na skutek ulewnego deszczu, woda podmyła usypany tłuczeń zabezpieczający zapadlinę, ukazując głęboki wykop. Niezwłocznie w ww. rejon wysłano patrol SM. Z uwagi na duże zagrożenie życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego, funkcjonariusze SM zabezpieczyli zapadlinę pojazdem służbowym, przy użyciu sygnałów uprzywilejowania, do czasu przybycia odpowiednich służb, którym przekazano miejsce do usunięcia awarii.

W dniu 11.08.2018 funkcjonariusze SM podjęli interwencję własną przy ul. 1 Maja, wobec rodziców, którzy bili się o dziecko na ulicy. W związku z zaistniałym zdarzeniem, kobiecie udzielono pomocy wzywając na miejsce załogę ratowników medycznych, która uskarżała się na ból głowy. Wobec powyższego zdarzenia, podjęto czynności przewidziane prawem.

W dniu 11.08.2018 operator monitoringu zauważył przy skrzyżowaniu ulicy Józefa Mireckiego z ulicą Gabriela Narutowicza, że doszło do kolizji dwóch pojazdów osobowych. Wysłano na miejsce patrol SM, w celu udzielenia niezbędnej pomocy. Strażnicy miejscy zabezpieczali miejsce kolizji drogowej, przy użyciu sygnałów uprzywilejowania, w celu uniknięcia zagrożenia w ruchu drogowym innych uczestników.

W dniu 12.08.2018 strażnicy miejscy na Targowisku Miejskim ujęli kobietę, która wprowadzała do obrotu handlowego artykuły przemysłowe, bez wymaganego pozwolenia. W trakcie prowadzonych czynności Wioletta N., nie przedstawiła funkcjonariuszom SM zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej oraz odmówiła przyjęcia mandatu karnego za handel bez zezwolenia. Kobietę zobligowano do uprzątnięcia towaru oraz w trybie pilnym do opuszczenia miejsca targowego. W tej sprawie będą prowadzone dalsze czynności zmierzające do skierowania wniosku o ukaranie, do Sądu Rejonowego.

W dniu 12.08.2018 strażnicy miejscy ukarali mandatem karnym Katarzynę Z., która nie zachowała środków ostrożności przy trzymaniu psa. Na skutek braku odpowiedzialności właścicielki czworonoga, zwierzak błąkał się ulicami miasta, a następnie odłowiony i umieszczony w schronisku dla zwierząt przy ul Czystej.

Podczas pełnionych służb dokonano 23 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 44 przypadki niestosowania się do przepisów prawa, z czego 19 dotyczyło zdarzeń drogowych, 8 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 17 dotyczyło m.in.: przepełnionych koszy ulicznych oraz zanieczyszczonych miejsc publicznych; przekręconej tabliczki pod znakiem drogowym; niesprawnego oświetlenia fontanny; osoby wchodzącej do lokalu przez okno; odsłoniętego dekla studzienki w chodniku.