KRONIKA (14.05.2018-20.05.2018)
W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie, podjęła między innymi 55 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:
W dniu 14.05.2018 operator monitoringu zauważył, przy ul. P.O.W. dwie osoby, które siedzą na ławce, przy skwerze i spożywają alkohol. Wysłani w ww. miejsce funkcjonariusze SM, ujęli sprawców wykroczenia. Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym Jacek Ł. oraz Artur B., otrzymali grzywny w postępowaniu mandatowym.
W dniu 15.05.2018 operator monitoringu zauważył cztery osoby w Parku Miejskim, przy ul. Karola Dittricha, w rejonie altanki, gdzie jedna z nich spożywa alkohol. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, wobec Krzysztofa G., funkcjonariusze SM zastosowali grzywnę w postepowaniu mandatowym.
W dniu 16.05.2018 dyżury SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Henryka Sienkiewicza 2, grupa osób spożywa alkohol. Wysłany na miejsce patrol SM, ujął trzech mężczyzn. Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym Adrian K., Patryk Z. oraz Paweł Z., zostali ukarani mandatami karnymi.
W dniu 19.05.2018 ukarano jedną osobę mandatem karnym, która dopuściła się spożywania alkoholu, przy ul. Bolesława Limanowskiego. Funkcjonariusze SM, w związku z podjętą interwencją własną, na Wiesława K., nałożyli mandat karny.
W dniu 20.05.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że na placu zabaw dla dzieci, przy ul. Marii Skłodowskiej- Curii, dwie osoby spożywają alkohol. Wysłano na miejsce patrol SM, w celu potwierdzenia zgłoszenia. Na miejscu ujęto Agnieszkę K., i Adama P., którzy nie zastosowali się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Na ww. osoby nałożono mandaty karne.
Ponadto:
W dniu 15.05.2018 przedstawiciel Straży Miejskiej uczestniczył w spotkaniu Samorządu Mieszkańców nr 9. Podczas spotkania udzielono informacji o podjętych działaniach oraz udzielono odpowiedzi na zadawane pytania.
W dniu 15.05.2018 operator monitoringu zauważył przy ul. 1 Maja 54, leżącą osobę na przejściu dla pieszych, a przy niej grupę przechodniów. Niezwłocznie wysłano w ww. rejon patrol SM, przy użyciu sygnałów uprzywilejowania, z uwagi na to, iż zachodziła obawa, że osoba leżąca została potrącona przez jakiś pojazd. Wezwano załogę karetki pogotowia oraz patrol KPP. Strażnicy miejscy, jako pierwsi dotarli do miejsca zdarzenia i wykluczyli potrącenie przechodnia. Osoba upadła przechodząc przez przejście dla pieszych, w skutek zasłabnięcia. Do czasu przybycia ratowników medycznych, funkcjonariusze SM zabezpieczali miejsce zdarzenia, kierując ruchem drogowym. Mężczyzna po udzieleniu pierwszej pomocy, został przewieziony do placówki medycznej, w celu hospitalizacji.
W dniu 15.05.2018 funkcjonariusze SM podjęli interwencję własną, wobec Bożeny G., która poruszała się rowerem po ul. Okrzei, bez wymaganego przepisami oświetlenia. Kobieta otrzymała grzywnę w postepowaniu mandatowym, za popełnione wykroczenie.
W związku z prowadzoną działalnością profilaktyczną przez Straż Miejską w Żyrardowie, funkcjonariusze SM, spotkali się w dniach 16 i 17.05.2018 z uczniami klas pierwszych, w Szkole Podstawowej nr 3, przy ul. Parkingowej. W ramach programu „Autochodzik” strażnicy miejscy prowadzili zajęcia dydaktyczne, uświadamiając dzieci, jakie niebezpieczeństwa mogą napotkać, na drogach publicznych. Za pomocą miasteczka ruchu drogowego uczniowie uczą się, jak bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych, zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Dzieci zawsze z radością bawią się w kolorowym miasteczku drogowym, które jest wieloelementowym zestawem edukacyjnym, dostosowanym do poziomu rozwoju ruchowego dzieci. Miasteczko ruchu drogowego daje możliwością nauki, poprzez zabawę.
W dniu 16.05.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Romualda Mielczarskiego 19/23, na klatce schodowej budynku mieszkalnego, leży osoba prawdopodobnie w stanie upojenia alkoholowego. Wysłany na miejsce patrol SM, potwierdził zgłoszenie. Mężczyzna leżąc w miejscu publicznym, dopuścił się znamion wykroczenia nieobyczajnego wybryku, ponadto zanieczyścił fekaliami miejsce publiczne, wzbudzając swoim wyglądem powszechną odrazę. Strażnicy miejscy ustalili, iż ww. mężczyzna to Andrzej B., dobrze znany funkcjonariuszom SM, który niejednokrotnie dopuszczał się podobnych wykroczeń. W związku z powyższym funkcjonariusze SM, udzielili pomocy osobie, wzywając na miejsce załogę ratowników medycznych, którzy po wstępnej analizie medycznej mężczyznę przewieźli do placówki medycznej, w celu hospitalizacji. Mężczyzna za powyższe wykroczenia został ukarany mandatami karnymi.
W dniu 17.05.2018 funkcjonariusze SM udzielili pomocy, wzywając załogę ratowników medycznych do młodego mężczyzny, który leżał, w pomieszczeniach toalet dworca PKP, przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wezwana na miejsce załoga pogotowia ratunkowego, po przeprowadzeniu wstępnych badań, przewiozła mężczyznę prawdopodobnie, w stanie po użyciu środków odurzających do placówki medycznej, w celu hospitalizacji.
W dniach 17 i 18.05.2018 odholowano z terenów miasta, łącznie trzy pojazdy osobowe, na parking strzeżony przy ul. Przemysłowej, których stan wskazywał na długotrwałe nieużytkowanie. Porzucone wraki, od dłuższego czasu odstraszały swoim wyglądem. Właściciele pojazdów poniosą koszty odholowania.
W dniu 17.05.2018 dyżurny SM otrzymał niecodzienne zgłoszenie. Osoba zgłaszająca, stojąc na balkonie usłyszała głos mężczyzny wzywającego pomocy, które dobiegały z zarośli, przy ul. Kosmonautów. Na miejsce wysłano patrol SM oraz załogę ratowników medycznych. Na miejscu okazało się, że mężczyzna który w ww. dniu opuścił placówkę medyczną, utknął w zaroślach, nie mogąc samodzielnie się wydostać, tym bardziej, że miał uraz ręki. Załoga karetki pogotowia nie potwierdziła zagrożenia życia i zdrowia mężczyzny. W związku z powyższym, funkcjonariusze SM udzielili pomocy ww., w dowiezieniu go do miejsca przebywania. Na pochwałę zasługuje obywatelska postawa osoby zgłaszającej.
W dniu 18.05.2018 operator monitoringu zauważył, przy ul. Józefa Mireckiego, jadący pojazd dostawczy marki Fiat, który z niewyjaśnionej przyczyny wykonał manewr, którego skutkiem było uderzenie pojazdu, w znak drogowy, następnie białe- czerwone słupki oraz betonowe donice z rabatkami, niszcząc ww. po drodze. Kolizja wyglądała na groźną, i miała miejsce w rejonie skrzyżowania ul. Józefa Mireckiego z ulicą 1 Maja. Na miejsce wysłano niezwłocznie patrol SM, w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia. W trakcie prowadzonych czynności ustalono, iż przyczyną kolizji była prawdopodobnie, awaria układu hamulcowego. W skutek ściętego znaku drogowego, nastąpił wyciek oleju z pojazdu na jezdnie. Na miejsce wezwano jednostkę PSP, w celu usunięcia ww. wycieku. Strażnicy miejscy zabezpieczyli miejsce kolizji, przy użyciu sygnałów uprzywilejowania, jednocześnie kierując ruchem drogowym pojazdów. W sprawie prowadzone będą dalsze czynności wyjaśniające.
W dniu 19.05.2018 funkcjonariusze SM wzięli udział oraz zabezpieczali coroczne Święto Szkoły Podstawowej Nr 3, im. Stanisława Staszica w Żyrardowie, znane pod nazwą „Stasinki”, obchodzone w maju. Święto miało charakter imprezy plenerowej. W tym radosnym dniu nie mogło zabraknąć funkcjonariuszy SM, którzy jak co roku przygotowali atrakcje dla dzieci i rodziców. Oprócz zagadek, krzyżówek, rebusów i kolorowanek, funkcjonariusze SM przygotowali również szereg konkursów z nagrodami, aby uatrakcyjnić ten dzień. Doświadczenie i wiedza funkcjonariuszy SM, pozwoliła na wesoły i spokojny przebieg imprezy plenerowej z udziałem zespołów drużynowych uczniów oraz rodziców.
Podczas pełnionych służb dokonano 30 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 72 przypadki niestosowania się do przepisów prawa, z czego 39 dotyczyło zdarzeń drogowych, 14 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 24 dotyczyły m.in.: zanieczyszczonych miejsc publicznych oraz przepełnionych koszy ulicznych; padliny ptaka w parku; zasłabnięcia osoby na ulicy; osób umieszczających ogłoszenia w miejscach do tego nieprzeznaczonych; niesprawnej sygnalizacji świetlnej oraz oświetlenia ulicznego; przekręconych i uszkodzonych znaków drogowych; przewalonych drzew w parku miejskim podgryzionych przez bobry.