KRONIKA (22.01.2018-28.01.2018)
W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie podjęła m. innymi 52 interwencje w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:
W dniu 27.01.2018 funkcjonariusze SM podjęli interwencję własną przy ul. Bolesława Limanowskiego, gdzie ujęli mężczyznę, który spożywał alkohol w miejscu objętym zakazem. Za popełnione wykroczenie Damian B., otrzymał mandat karny.
Ponadto :
W dniu 22.01.2018 z Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego odholowano pojazd marki Honda, którego właściciel zaparkował na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych bez wymaganych uprawnień. W związku z popełnionym wykroczeniem Piotr K., otrzymał mandat karny oraz poniósł koszty odholowania pojazdu (foto nr 2).
W dniu 23.01.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Ks. Stanisława Brzózki na wysokości Szkoły Podstawowej nr 4, przebywają dwa średniej wielkości bezpańskie psy. Zapadła decyzja o odłowieniu zwierząt z uwagi na to, że psy były wycieńczone. Jednak w trakcie prowadzonych dalszych czynności, ustalono właściciela czworonogów. W związku z powyższym Krystian K., za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu psa otrzymał mandat karny (foto nr 4).
W dniach 23 i 24.01.2018 strażnicy miejscy przeprowadzali kontrolę punktów handlowych, pod kątem sprawdzenia udokumentowania wywozów odpadów komunalnych. W tych dniach funkcjonariusze SM odwiedzili 18 punktów usługowo – handlowych, z czego jak wykazała kontrola, jeden z przedsiębiorców, nie posiadał podpisanej umowy na odbiór odpadów komunalnych. Celem przeprowadzanych kontroli, jest zminimalizowanie zjawiska podrzucania odpadów z punktów handlowych, usługowych, gastronomicznych itp. do miejsc gromadzenia odpadów przeznaczonych dla mieszkańców, jak również wyeliminowania tworzenia się dzikich wysypisk. Przypominamy, że przedsiębiorcom nie posiadającym umowy na wywóz odpadów z odpowiednią firmą, grozi mandat w wysokości do 500 zł, wobec czego uprzedzamy o ciążących obowiązkach, tym bardziej że tego typu czynności będą kontynuowane, w ramach posiadanych uprawnień.
W dniu 24.01.2018 funkcjonariusze SM udzielali asysty Pracownikowi Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w czynnościach, przy ul. Gdańskiej.
W dniu 24.01.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Jana Skrowaczewskiego 27, na wysokości przejścia dla pieszych, doszło do uszkodzenia mienia prawdopodobnie spowodowanego przez pojazd osobowy, który poruszał się, z dużą prędkością. Niezwłocznie wysłany na miejsce patrol SM, potwierdził zgłoszenie. Potwierdzono, że usytuowane na wysepkach w rejonie przejścia dla pieszych znaki drogowe, zostały doszczętnie zniszczone. W związku z powyższym, strażnicy miejscy podjęli czynności zmierzające do ujęcia sprawcy uszkodzenia znaków. Funkcjonariusze SM ujęli sprawcę, który poruszał się uszkodzonym pojazdem. W trakcie prowadzonych czynności strażnicy miejscy wyczuwali od kierowcy silną woń alkoholu. W skutek bezmyślnego zachowania nietrzeźwy kierowca, uszkodził znaki drogowe oraz naraził zdrowie i życie, innych uczestników ruchu drogowego. Doświadczenie i szybka reakcja funkcjonariuszy SM, zapobiegła nieszczęściu. Wobec sprawcy podjęto czynności przewidziane prawem. Strażnicy SM uprzątnęli z jezdni pokolizijne elementy znaków drogowych, które stwarzały zagrożenie innym użytkownikom ruchu drogowego i pieszego.
W dniu 25.01.2018 funkcjonariusze SM, udzielali asysty pracownikowi Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w czynnościach prowadzonych, przy ul. Ludwika Waryńskiego. Strażnicy miejscy asystowali podczas otwarcia lokalu.
W dniu 25.01.2018 przedstawiciel Straży Miejskiej uczestniczył w spotkaniu Rady Osiedla Wschód. Podczas spotkania udzielono informacji o podjętych działaniach oraz udzielono odpowiedzi na zadawane pytania.
W dniu 27.01.2018 z ul. Tadeusza Kościuszki odholowano pojazd marki Toyota, którego właściciel zaparkował na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych bez wymaganych uprawnień. W związku z popełnionym wykroczeniem, wobec kierowcy podjęto czynności przewidziane prawem (foto nr 3).
W minionym tygodniu dyżurny SM otrzymał pięć zgłoszeń, w celu udzielenia pomocy w rozruchu rozładowanych akumulatorów, w pojazdach. Funkcjonariusze SM w powyższych przypadkach, niezwłocznie reagowali na potrzeby społeczności lokalnej, przy uruchomieniu pojazdów osobowych. Wszystkim zgłaszającym potrzebę, udało się pomóc.
Podczas pełnionych służb dokonano 23 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 51 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 34 dotyczyły zdarzeń drogowych, 1 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 16 dotyczyło m.in.; przepełnionego kosza ulicznego; ubytku w nawierzchni jezdni; przesuniętych betonowych elementów odgradzających jezdnię od chodnika; zanieczyszczonych miejsc publicznych; pożaru toi-toia; umieszczania ogłoszeń w miejscu do tego nieprzeznaczonym; zwisającego przewodu ze słupa oświetleniowego; przewróconego pojemnika na odzież używaną; niesprawnej części oświetlenia ulicznego oraz oświetlenia świątecznego; padliny psa na trawniku.