tel. alarmowy – 986

W ubiegłym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie, podjęła między innymi 24 interwencje w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych.
Ponadto:

W dniach od 21.11.2022 do 24.11.2022 r., funkcjonariusze SM przeprowadzili kontrole umów i wywozów nieczystości stałych w punktach prowadzonej działalności gospodarczej. Przedmiotem kontroli była ul. Pogodna, ul. Polna, ul. Podmiejska, ul. Emilii Plater. W trakcie przeprowadzonej kontroli nie odnotowano nieprawidłowości.
W dniu 21.11.2022 r. dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, dotyczące zaparkowanego pojazdu na trawniku przy ul. Legionów Polskich. Na miejscu zgłoszenia patrol SM wystawił wezwanie dla kierującego pojazdem marki BMW, który wykorzystał część drogi publicznej w sposób niezgodny z jej przeznaczeniem, parkując na trawniku.
W dniu 21.11.2022 r., wpłynęło zgłoszenie do dyżurnego SM, że na ul. Nowy Świat przy ul. Karola Hiellego, stoi zaparkowany pojazd na wysokości przejścia dla pieszych. Strażnicy miejscy wystawili wezwanie na pojazd marki Nissan, na które stawiła się kierująca Monika K. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego na ww. został nałożony mandat karny.
W dniu 21.11.2022 r., przy pomocy systemu monitoringu miejskiego, zaobserwowano przy ul. Gabriela Narutowicza zaparkowany pojazd, który całkowicie zablokował ruch pieszych na chodniku. W międzyczasie również w tej sprawie wpłynęło dodatkowo zgłoszenie od mieszkańca miasta. Funkcjonariusze SM wystawili wezwanie dla kierującego pojazdem marki Seat.
W dniu 21.11.2022 r., za pomocą systemu monitoringu miejskiego, zauważono pojazd ciężarowy na ul. Stefana Okrzei, zaparkowany w strefie zamieszkania, poza miejscem wyznaczonym oraz w miejscu obowiązywania znaku B-36 ,,zakaz zatrzymywania się”. Strażnicy miejscy wystawili wezwanie dla kierującego pojazdem marki Mercedes, którym okazał się Dawid K. Za popełnione wykroczenie ww. został ukarany mandatem karnym.
W dniu 21.11.2022 r., mieszkanka zgłosiła, że ma zablokowany wyjazd z terenu szkoły od
ul. Bolesława Limanowskiego. Wysłany na miejsce zgłoszenia patrol SM, udzielił pomocy przy wyjechaniu z parkingu.
W dniu 21.11.2022 r., wpłynęło zgłoszenie do dyżurnego SM, że przy ul. Legionów Polskich 74 na miejscu przeznaczonym dla osób o obniżonej sprawności ruchowej, stoi zaparkowany pojazd, bez wymaganych uprawnień. Zgłoszenie zostało potwierdzone przez patrol SM, który wystawił wezwanie dla kierującego pojazdem marki Seicento.

W dniu 21 i 22.11.2022 r., dyżurny SM przyjął zgłoszenia z prośbą o udzielenie pomocy przy uruchomieniu pojazdów. Auta były zaparkowane na ul. gen. Władysława Sikorskiego,
ul 1 Maja i ul. Bolesława Limanowskiego. Ku zadowoleniu kierujących, pojazdy marki Skoda, Ford oraz Renault udało się uruchomić za pomocą urządzenia rozruchowego Booster.
W dniu 22.11.2022 r., za pomocą systemu monitoringu miejskiego zauważono, że na
ul. Gabriela Narutowicza przy ul. Józefa Mireckiego, są wykonywane prace przy pomocy dmuchawy spalinowej. Strażnicy miejscy udzielili pouczenia Tadeuszowi C. oraz poinformowali o zakazie jej używania.

W dniu 22.11.2022 r., dyżurny SM przyjął zgłoszenie od kierującej, która nie może wyjechać z miejsca parkingowego na ul. Mały Rynek, ponieważ ma zablokowany wyjazd przez inny zaparkowany pojazd. Funkcjonariusze SM na miejscu potwierdzili zgłoszenie. Na kierującą pojazdem marki Volvo Ewę D., został nałożony mandat karny.

W dniu 22.11.2022 r., wpłynęło zgłoszenie do dyżurnego SM, że na wyjeździe z parkingu przy ul. Romualda Mielczarskiego 11, stoi zaparkowany pojazd. Patrol SM wystawił wezwanie dla kierującego pojazdem marki Toyota.

W dniu 22.11.2022 r., dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, dotyczące nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów na ul. Jana Kilińskiego. Funkcjonariusze SM wystawili wezwanie na pojazd marki Volvo, który zablokował ruch pieszych na chodniku.

W dniu 22.11.2022 r., do dyżurnego SM wpłynęło zgłoszenie, że na klatce schodowej bloku mieszkalnego przy ul. kpt. Stanisława Pałaca 47, przebywa jakiś mężczyzna. Patrol SM na miejscu zgłoszenia zastał mężczyznę, będącego pod wpływem alkoholu, który swoim zachowaniem zakłócił spokój i porządek publiczny. Stanisław D., po przebadaniu w placówce ZOZ i brakiem przeciwwskazań zdrowotnych do przebywania w PDOZ, został osadzony do wytrzeźwienia. W dniu 23.11.2022 r., za popełnione wykroczenie na ww. została nałożona kara grzywny.

W dniu 23.11.2022 r., funkcjonariusze SM udzielili asysty pracownikom administracji PGM, podczas komisyjnego otwarcia lokalu mieszkalnego, przy ul.1 Maja 59.

W dniu 23.11.2022 r., wpłynęło zgłoszenie, że na ul. Piotra Wysockiego zalegają liście na chodniku. W związku z potwierdzeniem zgłoszenia, patrol SM wykonał stosowną dokumentację do prowadzenia dalszych czynności.

W dniu 23.11.2022 r., dyżurny SM przyjął zgłoszenie, dotyczące zaparkowanego pojazdu przy ul. Gabriela Narutowicza 14/18, którego kierujący nie pozostawił 1,5 m szerokości chodnika na przejście pieszych. Funkcjonariusze SM wystawili wezwanie na pojazd marki Mercedes. Kierującą okazała się Katarzyna T., która za utrudnienie ruchu pieszych na chodniku została ukarana mandatem karnym.

W dniu 23.11.2022 r., po zgłoszeniu do dyżurnego SM o zaparkowanych pojazdach na ul. ks. Ottona Wittenberga 3 w miejscu, gdzie obowiązuje znak B-36 ,,zakaz zatrzymywania się”, funkcjonariusze SM wystawili trzy wezwania na pojazdy marki Hyundai, Kia i Ford.

W dniu 24.11.2022 r., patrol SM ze względu na opady śniegu, przeprowadził kontrolę stanu odśnieżania peronów na stacji kolejowej przy pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ze względu na brak oznak odśnieżania na peronach oraz chodnikach w rejonie dworca, zobligowano firmę sprzątającą o podjęcie działań w trybie pilnym.

W dniu 24.11.2022 r., przy pomocy systemu monitoringu miejskiego, zauważono na ul. Jana Skrowaczewskiego pojazd marki Opel, który na rondzie prawdopodobnie wpadł w poślizg i wjechał na wysepkę, uszkadzając znak drogowy. Ścięty znak znalazł się pod pojazdem, przez co kierujący nie mógł ruszyć z miejsca. Kierowca innego pojazdu udzielił pomocy w ściągnięciu auta ze znaku, przy pomocy liny. W związku z zaistniałą sytuacja prowadzone są dalsze czynności służbowe.

W dniu 24.11.2022 r. patrol SM dokonał kontroli cmentarza przy ul. Kasztanowej, pod kątem
odśnieżania ciągów pieszych. Przeprowadzona kontrola nie wykazała nieprawidłowości.

W dniu 24.11.2022 r., za pomocą systemu monitoringu miejskiego zaobserwowano na
ul. Bolesława Limanowskiego 51, że zaparkowany pojazd marki Audi, który blokował chodnik. Wysłany na miejsce zgłoszenia patrol SM nakazał przeparkować pojazd tak, aby pozostawić pieszym 1,5 m szerokości chodnika na przejście pieszych.

W dniu 24.11.2022 r., mieszkaniec zgłosił do dyżurnego SM, że znalazł bezpańskiego psa na ul. Ludwika Waryńskiego i prosi o pomoc w jego umieszczeniu w schronisku. Po uzgodnieniach zgłaszający dowiózł pieska na ul. Czystą.

W dniu 24.11.2022 r., funkcjonariusze SM w trakcie patrolu ul. Gabriela Narutowicza, pouczyli kierującego Daniela B., który zaparkował pojazdem marki Citroen w rejonie przejścia dla pieszych.

W dniu 24.11.2022 r., patrol SM na ul. ks. Ottona Wittenberga 3, wystawił wezwania dla kierujących, którzy zaparkowali pojazdy w miejscu obowiązywania znaku B-36 ,,zakaz zatrzymywania się”.

W dniu 24.11.2022 r., funkcjonariusze SM udzielili pouczenia kierującemu Andrzejowi K., który na ul. Stefana Okrzei zaparkował pojazdem marki Hyundai, na miejscu dla osób o obniżonej sprawności ruchowej, bez uprawnień.

W dniu 25.11.2022 r., wpłynęło zgłoszenie do dyżurnego SM, dotyczące spadającego śniegu z daszków nad balkonami na chodnik przy ul. Stefana Okrzei. Zgłoszenie zostało przekazane do administracji budynku.

W dniu 25 i 26.11.2022 r., mieszkańcy zgłosili do dyżurnego SM, że potrzebują pomocy przy rozruchu pojazdów marki Opel na ul. Izy Zielińskiej 20 i marki Honda na ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa-Nila 13. I tym razem udało się uruchomić pojazdy.

W dniu 25.11.2022 r., dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że na ul. Mostowej stoi zaparkowany pojazd ciężarowy na chodniku. Funkcjonariusze SM wystawili wezwanie dla kierującego pojazdem marki Volvo.

W dniu 25.11.2022 r., osoba zgłosiła do dyżurnego SM, że przy ul. Piotra Wysockiego na skwerze leży mężczyzna. Patrol SM na miejscu zastał siedzącego mężczyznę po użyciu alkoholu. W związku z trudnością w przemieszczaniu się, Wojciech M. został odwieziony do miejsca zamieszkania.

W dniu 26.11.2022 r., mieszkanka przekazała dyżurnemu SM, że na ul. Bolesława Limanowskiego po stronie Parku Dittricha, na chodniku leży martwy kot. Zgłoszenie zostało przekazane do osoby zajmującej się uprzątaniem padliny zwierząt z terenu miasta Żyrardowa.

W dniu 26.11.2022 r., wpłynęło zgłoszenie do dyżurnego SM, że na terenie AQUA przy ul. rtm. Witolda Pileckiego 27, grupa osób znajdująca się na zewnątrz zakłóca spokój i porządek. Zgłoszenie zostało przekazane do patrolu, który po obchodzie terenu nie stwierdził ww. osób we wskazanym miejscu.

W dniu 26.11.2022 r., za pomocą systemu monitoringu miejskiego, zaobserwowano pojazd na ul. Gabriela Narutowicza, który parkuje w rejonie przejścia dla pieszych. Na miejscu zgłoszenia funkcjonariusze SM nałożyli mandat karny na kierującego Konrada S., który parkował pojazdem marki BMW na przejściu dla pieszych, nie zachowując min. 10 m odległości.

W dniu 26.11.2022 r., funkcjonariusze SM w trakcie patrolu ul. Piotra Wysockiego, zauważyli pojazd marki Citroen zaparkowany na przejściu dla pieszych. Strażnicy miejscy wystawili wezwanie dla kierującego.

W dniu 26.11.2022 r., dyżurny SM przyjął zgłoszenie od mieszkańca, z prośbą o sprawdzenie pozwolenia na prowadzenie handlu, na terenie należącym do Targowiska Miejskiego przy ul. Stanisława Moniuszki. Przeprowadzona kontrola przez patrol SM nie wykazała nieprawidłowości.

W dniu 27.11.2022 r., strażnicy miejscy patrolując Park Procnera, zauważyli od strony ul. Aleksandra Głowackiego pozostawione kilka sztuk opon. Jak widać nie wszystkim mieszkańcom zależy na utrzymaniu czystości w miejscu, które ma służyć na spacery. Nieprawidłowość została zgłoszona do WGK UM

Podczas pełnionych służb dokonano 13 legitymowań prewencyjnych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 16 przypadki niestosowania się do przepisów prawa, z czego 10 dotyczyło zdarzeń drogowych, 1 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, 5 dotyczyło m.in.: używania dmuchawy spalinowej mimo zakazu, przekrzywionych i uszkodzonych znaków drogowych, zanieczyszczonej jezdni rozsypanymi odpadami.