tel. alarmowy – 986

W ubiegłym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie, podjęła między innymi 12 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych.
Ponadto:
W dniu 19.09.2022 r., przeprowadzono kontrole umów oraz udokumentowana wywozów nieczystości z punktów prowadzonej działalności gospodarczej. Kontrole przeprowadzono w punktach zlokalizowanych przy ul. Jana Kilińskiego, ul. Jana Kosima, ul. gen. Leopolda Okulickiego, ul. Michała Kleofasa Ogińskiego, ul. Olsztyńskiej, ul. Olszowej, ul. Opolskiej i ul. Środkowej. Podczas kontroli wystawiono trzynaście wezwań oraz został nałożony jeden mandat karny. W pozostałych przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości.
W dniu 19.09.2022 r., w trakcie patrolu ul. Polskiej Organizacji Wojskowej, funkcjonariusze SM zauważyli pojazd marki Saab, zaparkowany w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych. Na kierującego Dariusza J., został nałożony mandat karny. Powyższa sytuacja powtórzyła się, w tym samym miejscu zaparkował również Jan B. kierujący pojazdem marki Fiat, który także został ukarany mandatem karnym.
W dniu 19.09.2022 r. Patrol SM podjął interwencję na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie kierująca pojazdem marki Opel, zaparkowała na miejscu przeznaczonym dla osób o obniżonej sprawności ruchowej, nie posiadając do tego uprawnień. Za popełnione wykroczenie Kamila D., została ukarana mandatem karnym. Ponadto, po zmianie przepisów ww. przybyło 6 punktów karnych.
W dniu 19.09.2022 r., za pomocą systemu monitoringu miejskiego, zauważono na ul. 1 Maja pojazd marki Mercedes, który stał na strefie wyłączonej z ruchu. Patrol SM nakazał kierującemu obecnemu w pojeździe odjechać z ww. miejsca.
W dniu 20.09.2022 r., mieszkaniec zgłosił do dyżurnego SM, że na ul. hr. Henryka Łubieńskiego jest zaparkowany pojazd na chodniku, w sposób uniemożliwiający przejście pieszych uczestników ruchu. Funkcjonariusze SM potwierdzili zgłoszenie, wystawiając wezwanie dla kierującego pojazdem marki Opel, którym okazała się Monika W. Za tamowanie ruchu pieszych na chodniku ww. została ukarana mandatem karnym.
W dniu 20.09.2022 r., wpłynęło zgłoszenie do dyżurnego SM, dotyczące pojazdu zaparkowanego na chodniku przy ul. Józefa Mireckiego, który utrudnia ruch i przejście pieszych. Wysłany na interwencję patrol SM wystawił wezwanie dla kierującego pojazdem marki Iveco.
W dniu 20.09.2022 r., mieszkaniec zgłosił dyżurnemu SM, że na posesję prywatną do ogródka przy ul. gen. Leopolda Cehaka, ktoś podrzucił psa. W celu umieszczenia zwierzaka w schronisku przy ul. Czystej, zgłoszenie zostało przekazane do osoby odławiającej bezpańskie zwierzęta z terenu miasta Żyrardowa.

W dniu 21.09.2022 r. mieszkaniec zgłosił, że na ul. Tadeusza Kościuszki przed blokiem, na trawniku, leży średniej wielkości pies. Zgłoszenie zostało potwierdzone przez funkcjonariuszy SM. Zgłoszenie zostało przekazane do osoby odławiającej bezpańskie zwierzęta z terenu miasta Żyrardowa.
W dniu 21.09.2022 r., przy pomocy systemu monitoringu miejskiego, zaobserwowano na ul. Bolesława Limanowskiego blokowanie chodnika poprzez zaparkowany pojazd dostawczy. Funkcjonariusze SM wystawili wezwanie dla kierującego pojazdem marki Renault. (foto nr 7)
W dniu 21.09.2022 r., za pomocą systemu monitoringu miejskiego, zauważono na
ul. Bolesława Limanowskiego 47 pojazd marki Ford, w którym kierujący nie zaciągnął hamulca, co spowodowało, że auto zjechało z zatoki na jezdnię, stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym. Strażnicy miejscy wepchnęli pojazd na chodnik, zabezpieczając go przed ponownym stoczeniem.
W dniu 21.09.2022 r., mieszkanka ul. Krótkiej zgłosiła do dyżurnego SM, że sąsiad został zabrany do szpitala, a w lokalu przebywa jego pies. Na szczęście zgłaszająca została upoważniona do otwarcia lokalu, co umożliwiło zabranie pieska do Schroniska przy ul. Czystej na czas nieobecności jego właściciela.
W dniu 21.09.2022 r., przy pomocy systemu monitoringu miejskiego, zaobserwowano na ul. Bolesława Limanowskiego przy ul. Fryderyka Chopina pojazd dostawczy, parkujący na chodniku. Funkcjonariusze SM pouczyli kierowcę Roberta P., obecnego przy pojeździe marki Fiat i nakazali odjechać.
W dniu 21.09.2022 r., wpłynęło zgłoszenie do dyżurnego SM, że z posesji przy ul. Bohaterów Warszawy wybiegł na ulicę duży wilczur, bez nadzoru. Patrol SM przeprowadził rozmowę z właścicielką czworonoga. Hanna M., została pouczona o zachowaniu środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia oraz otrzymała wezwanie do przedstawienia aktualnych szczepień psa, które zostały dostarczone w dniu następnym.
W dniu 22.09.2022 r., dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że na ul. Bolesława Limanowskiego przy sklepie, siedzi starsza kobieta, która ma zaniki pamięci. Po przyjeździe funkcjonariuszy SM we wskazanym miejscu zastano zdezorientowaną kobietę w podeszłym wieku, którą zauważyły również jej sąsiadki. Po ustaleniu miejsca zamieszkania córki ww. osoba została do niej doprowadzona.
W dniu 22.09.2022 r., mieszkaniec zgłosił dyżurnemu SM, że na ul. Promiennej stoją pojazdy zaparkowane w rejonie skrzyżowania. Wysłani na interwencję strażnicy miejscy wystawili wezwanie dla kierującego pojazdem marki Mazda, w celu prowadzenia dalszych czynności. (foto nr 14, 14A)
W dniu 22.09.2022 r., dyżurny SM przyjął zgłoszenie, dotyczące pustostanu na ul. Tadeusza Kościuszki, w którym przebywa jakaś osoba rozbierająca futryny. Patrol SM na miejscu zgłoszenia potwierdził ogólnodostępność do budynku, w którym dochodzi do dewastacji. Powyższa informacja została przekazana do administratora PGM, w celu zabezpieczenia budynku oraz Inspektora Nadzoru Budowlanego. (foto nr 12, 12A, 12B)
W dniu 22.09.2022 r., do dyżurnego SM wpłynęło zgłoszenie, dotyczące nieużytkowanego pojazdu marki BMW, który stoi przy ul. Słonecznej. Patrol SM wykonał stosowną dokumentację dla właściciela terenu, w celu podjęcia dalszych działań. (foto nr 11)
W dniu 23.09.2022 r., za pomocą systemu monitoringu miejskiego, zaobserwowano pojazd marki Skoda, zaparkowany w rejonie skrzyżowania ul. Stefana Okrzei z ul. Waleriana Łukasińskiego. Wysłany na miejsce zgłoszenia patrol SM wystawił wezwanie dla osoby kierującej.
W dniu 23.09.2022 r., mieszkaniec zgłosił do dyżurnego SM, że na ul. Mickiewicza są przekręcone dwie tarcze znaków drogowych. Na miejsce zgłoszenia wysłano patrol SM, który we własnym zakresie przywrócił poprawne ustawienie tarcz znaków drogowych.
W dniu 23.09.2022 r., dyżurny SM przyjął zgłoszenie od mieszkańca, że na ul. Chabrowej parkują pojazdy w strefie zamieszkania, poza miejscem wyznaczonym. Strażnicy miejscy wystawili wezwanie dla kierującego pojazdem marki Toyota.
W dniu 23.09.2022 r., zadzwoniła do dyżurnego SM wystraszona mieszkanka, że na ul. gen. Augusta Fieldorfa-Nila na parterze lokalu mieszkalnego, wokół barierki balkonu jest opleciony spory wąż, który się nie rusza. Funkcjonariusze SM zostali wysłani na miejsce zgłoszenia. Z daleka rzeczywiście można było odnieść wrażenie, że w rogu balkonu leży zwinięty wąż. Po podejściu okazało się, że wokół barierki owinięty był zrolowany materiał, zbliżony do ubarwienia węża. Tak więc interwencja zapowiadająca się na poważną i niebezpieczną zakończyła się szczęśliwie bardzo szybko.
W dniu 23.09.2022 r., mieszkanka przekazała do dyżurnego SM, że przy ul. Romualda Mielczarskiego na wyrzuconej wersalce, leży mężczyzna. Wysłany na interwencję patrol SM zastał przy śmietniku leżącego na wersalce, nietrzeźwego mężczyznę, który nie był w stanie samodzielnie się poruszać. Po przeprowadzonych badaniach i braku przeciwwskazań medycznych do przebywania w PDOZ, Tadeusz P. został osadzony do wytrzeźwienia.
W dniu 23.09.2022 r., za pomocą systemu monitoringu miejskiego, zauważono na
ul. Ludwika Waryńskiego pojazd zaparkowany na chodniku, w miejscu obowiązywania znaku B-36 ,,zakaz zatrzymywania się”. Patrol SM wystawił wezwanie dla kierującego pojazdem marki Volkswagen.
W dniu 23.09.2022 r., funkcjonariusze SM w godzinach wieczornych zabezpieczali plenerowy koncert „Hip Hop Jam”, odbywający się na torze kolarskim przy ul. Żeromskiego 13. W trakcie koncertu nie odnotowano nieprawidłowości.
W dniu 24.09.2022 r. za pomocą systemu monitoringu miejskiego, zauważono na ul. Legionów Polskich pojazd zaparkowany w zatoce przystanku komunikacji publicznej. Wysłany na interwencję patrol SM wystawił wezwanie dla kierującego pojazdem marki Volkswagen.
W dniu 24.09.2022 r., mieszkanka zgłosiła, że na ul. Czystej znalazła małego, potrąconego szczeniaka. Zwierzak bardzo cierpiał, nie mógł się ruszać i piszczał z bólu. Dyżurny SM przekazał powyższą informację do lekarza weterynarii, który ustalił z osobą zgłaszającą, że dostarczy szczeniaka do przychodni, w celu podjęcia leczenia.
W dniu 24.09.2022 r., mieszkaniec ul. Piotra Wysockiego zgłosił dyżurnemu SM, że od dłuższego czasu nie może wyjechać z posesji, ponieważ ma zablokowany wjazd przez zaparkowany pojazd. Po chwili osoba poinformowała, że pojazd odjechał, ale złoży dokumentację w sprawie popełnionego wykroczenia, w celu prowadzenia dalszych czynności.
W dniu 24.09.2022 r., dyżurny SM przyjął zgłoszenie od mieszkańca, że na ul. gen. Józefa Bema starsza kobieta ubrana w pomarańczowy polar, idzie z dwoma kijkami i sprawia wrażenie osoby, która się zgubiła. Funkcjonariusze SM odnaleźli wskazaną kobietę, która rzeczywiście miała zaburzenia pamięci. Na szczęście udało się od niej pozyskać imię i nazwisko, dzięki czemu ustalono jej dane adresowe. Liliana S. została dowieziona przez patrol SM do miejsca zamieszkania i przekazana rodzinie.
W dniu 24.09.2022 r., mieszkaniec ul. Kanałowej 4 zgłosił dyżurnemu SM, że na podwórku ze studzienki wybija szambo. Wysłani na zgłoszenie strażnicy miejscy potwierdzili zgłoszenie, które zostało przekazane do PGM, w celu podjęcia działań w trybie pilnym.
W dniu 24.09.2022 r., mieszkanka zgłosiła, że na ul. Michała Ossowskiego 29 mężczyzna przewrócił się na chodnik, a upadając rozciął sobie łuk brwiowy. Osoba zgłaszająca wezwała pogotowie i długo już oczekuje. Dyżurny SM ponowił zgłoszenie do Pogotowia Ratunkowego, które po przybyciu na miejsce, zabrało poranionego mężczyznę.
W dniu 24.09.2022 r., mieszkaniec zauważył i zgłosił dyżurnemu SM, że przy ul. ks. Stanisława Konarskiego 4 jest wyrwany słupek z tarczą znaku drogowego. Patrol SM potwierdził zgłoszenie uszkodzenia znaku, które zostało przekazane do dalszej realizacji do WDiTM Urzędu Miasta.
W dniu 25.09.2022 r., za pomocą systemu monitoringu miejskiego, zaobserwowano na ul gen. Władysława Sikorskiego pojazd, którego kierujący zaparkował w miejscu obowiązywania znaku B-36 ,,zakaz zatrzymywania się”. Patrol SM wystawił wezwanie na pojazd marki Volvo, na które stawiła się Karolina G. Za niezastosowanie się do znaku zakazu na ww. został nałożony mandat karny.
W dniu 25.09.2022 r., przy pomocy systemu monitoringu miejskiego, zauważono osoby przy boisku szkolnym od strony ul. Tadeusza Kościuszki, które spożywają alkohol. Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym objętym zakazem funkcjonariusze SM nałożyli mandaty karne na Roberta K. oraz Rafała M. oraz udzielili jednego pouczenia.
W dniu 23.09.2022 r., funkcjonariusze SM w trakcie patrolu ul. Stefana Żeromskiego, zauważyli mężczyznę w stanie po użyciu alkoholu, który ma na twarzy liczne otarcia. Do Wiesława S. został wezwany zespół ratownictwa medycznego, który podjął decyzję o hospitalizacji ww.
W dniach 23-25.09.2022 r. patrol SM zabezpieczał podjazdowo na terenie „AQUA” przy
ul. rtm. Witolda Pileckiego, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Kickboxingu Służb Mundurowych w Żyrardowie.
W dniu 25.09.2022 r. funkcjonariusze SM w trakcie patrolu ul. Jana Skrowaczewskiego, nałożyli mandat karny na Vitalia S., który spożywał alkohol w miejscu publicznym objętym zakazem.
W dniu 25.09.2022 r., strażnicy miejscy podjęli czynności na ul. Krótkiej, gdzie kierujący pojazdem marki Opel zaparkował w miejscu obowiązywania znaku zakazu zatrzymywania się. Za popełnione wykroczenie na Piotra O. została nałożona kara grzywny.
W dniu 25.09.2022 r., funkcjonariusze SM w trakcie patrolu ul. Piotra Wysockiego, zauważyli pojazd marki Toyota, którego kierująca zaparkowała na chodniku w miejscu obowiązywania znaku B-36 ,,zakaz zatrzymywania się”. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego Marzena K., została ukarana mandatem karnym.

Podczas pełnionych służb dokonano 5 legitymowań prewencyjnych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 26 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 24 dotyczyło zdarzeń drogowych, 1 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, 1 dotyczyło leżących w pasie drogowym odpadów wielkogabarytowych.