tel. alarmowy – 986

W ubiegłym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie, podjęła między innymi 19 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych.
W dniu 22.03.2021 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że na ul. Równoległej dochodzi do częstego zadymienia. Wysłano na miejsce patrol SM, w celu dokonania kontroli przy piecu. Ww. piec jest przystosowany do różnego rodzaju opału. Przeprowadzona kontrola nie wykazała nieprawidłowości. Prawdopodobnie przyczyną zadymienia było nieumiejętne rozpalanie.
W dniu 22.03.2021 operator monitoringu zauważył, że przy ul. Bolesława Limanowskiego pojazd marki Mitsubishi, który zaparkował bezpośrednio na przejściu dla pieszych, blokując dodatkowo ciąg pieszo rowerowy od strony ul. Wierzbowej. Wysłany na miejsce patrol SM ustalił właściciela pojazdu i wobec sprawcy wykroczenia nałożył grzywnę w postępowaniu mandatowym. Jednocześnie nakazano Andrzejowi Sz., o natychmiastowe przeparkowanie pojazdu w miejsce do tego wyznaczone.
W dniu 23.03.2021 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że właściciel nieruchomości przy ul. 1 Maja, ma utrudnienia z wjazdem/ wyjazdem do swojej posesji. Wysłany na miejsce patrol SM, potwierdził blokowane bramy wjazdowej, przez pojazd osobowy marki Peugeot. Wezwano na miejsce holownik, a następnie odholowano ww. pojazd na parking strzeżony, przy ul. Przemysłowej. W niedługim czasie w siedzibie SM, pojawił się właściciel pojazdu, który za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym oraz poniósł koszty odholowania pojazdu.
W dniu 23.03.2021 do dyżurnego SM wpłynęło zgłoszenie, że na ul. 1 Maja, w okolicy ul. Miodowej pojazd dostawczy niszczy nowe nasadzenia, na skutek skracania sobie drogi dojazdowej. Wysłany na miejsce patrol SM, potwierdził zgłoszenie. Jednocześnie za popełnione wykroczenie, obywatel Ukrainy został ukarany mandatem karnym.
W dniu 24.03.2021 funkcjonariusze SM prowadząc czynności na terenie miasta, ujawnili przewrócony pojemnik na odzież używaną, usytuowany na ul. Bolesława Limanowskiego. Strażnicy miejscy przekazali zgłoszenie do dalszych czynności, zarządcy ww. terenu.
W dniu 24.03.2021 operator monitoringu zaobserwował przy ul. Ks. Ottona Wittenberga leżącego na chodniku psa, który się nie poruszał. Zachodziła obawa, że pies mógł być potrącony przez pojazd. Wysłano w ww. rejon patrol SM, w celu ustalenia okoliczności zdarzenia oraz ewentualnie udzielenia zwierzęciu niezbędnej pomocy, jednocześnie operator prowadził obserwację ww. rejon, do czasu podjazdu funkcjonariuszy SM. Na miejscu ujawniono kobietę, która podniosła psa z ziemi oświadczając, że pies nie uległ wypadkowi, tylko jest bardzo stary i chory. W trakcie prowadzenia dalszych czynności ww. wyjaśniła, że przygarnęła stare, schorowane zwierzę po zmarłej sąsiadce, a 19 letni pies nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i dlatego opiekunka musi go znosić na rękach i kłaść na ziemi. W powyższej sprawie podjęto dalsze czynności wyjaśniające.
W dniu 24.03.2021 strażnicy miejscy podjęli interwencję własną na ul. Czystej, gdzie ujęli mężczyznę poruszającego się rowerem, bez wymaganych prawem oświetleniem od zmierzchu do świtu. Arkadiusz K., swoją nieodpowiedzialną postawą, stwarzał zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu. W związku z popełnionym wykroczeniem, na ww. funkcjonariusze SM, nałożyli mandat karny.
W dniu 25.03.2021 do dyżurnego SM wpłynęło zgłoszenie, dotyczące zadymienia przy ul. Stanisława Moniuszki. Jak twierdzi osoba zgłaszająca, duszący ciężki, gryzący dym może świadczący o spalaniu w piecu śmieci. Wysłany na miejsce patrol SM, przeprowadził kontrole przy piecu, która nie potwierdziła spalania odpadów niedozwolonych.
W dniu 25.03.2021 funkcjonariusze SM podjęli interwencję własną przy ul. gen. Władysława Sikorskiego wobec mężczyzny, który idąc ulicą nie stosował się do obowiązujących nakazów i zakazów. W związku z powyższym, że Sebastian S., nie posiadał maseczki zakrywającej usta i nos, został ukarany grzywna w postepowaniu mandatowym.
W dniu 25.03.2021 strażnicy miejscy realizując zadania w patrolu zmotoryzowanym, zauważyli duże zadymienie, przy ul. Adama Mickiewicza wydobywające się z zza ogrodzenia ogródków działkowych. Udając się w miejsce skąd wydobywa się dym, ujawnili mężczyznę, który spalał odpady organiczne. Za popełnione wykroczenie Arkadiusz A., został ukarany mandatem karnym oraz zobligowany do niezwłocznego ugaszenie ogniska.
W dniu 26.03.2021 do dyżurnego SM wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego, przy ul. Pawła Hulki Laskowskiego. Wysłany na miejsce patrol SM, zabezpieczał akcję gaszenia pożaru poddasza budynku znajdującego się na nieruchomości, prowadzoną przez strażaków z PSP oraz OSP, czuwając nad bezpieczeństwem i uniemożliwiając dostęp przypadkowych osób, do zakończenia działań pożarniczych.
Jednym z istotnych czynników wpływających na stan powietrza ma to, czym palimy w swoich domostwach. Życzylibyśmy sobie, żeby wszyscy mieli nowoczesne instalacje grzewcze oraz stosowali opał dobrej jakości, co niestety nie zawsze mam miejsce. Karygodne już natomiast jest spalanie w piecach odpadów. I tak w dniu 26.03.2021 strażnicy miejscy przeprowadzili kompleksową kontrolę przy piecach, wybierając do kontroli posesje z których wydobywał się większy dym niż to zwyczajowo ma miejsce. Funkcjonariusze SM dokonali kontroli dziewięciu palenisk domowych, w wyniku których za spalanie odpadów poza spalarniami lub współspalarniami odpadów, nałożono 4 mandaty karne. Straż Miejska, której działania kontrole przeprowadzane są na podstawie upoważnienia Prezydenta Miasta Żyrardowa informuje, że tego typu kontrole będą nadal sukcesywnie kontynuowane.
Ze względu na wysokie statystyki zachorowań na koronawirusa, funkcjonariusze SM w ubiegłym tygodniu przeprowadzali kontrolę, w związku z przestrzeganiem przez naszych mieszkańców obowiązujących zakazów i nakazów w zakresie epidemicznym. Większość społeczności lokalnej bez problemu stosuje się do przepisów prawa. Natomiast w sytuacji, gdy ktoś nie posiadał maseczki, strażnicy miejscy wręczyli je w sytuacjach wyjątkowych. Tego typu działania prewencyjne będą kontynuowane, jednak pamiętajmy, że wśród najważniejszych zasad w przepisach dotyczących pandemii, wymieniono obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju w przestrzeni publicznej. A zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Brak maseczki może skutkować dolegliwością karną.
Podczas pełnionych służb dokonano 18 legitymowań prewencyjnych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 30 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 19 dotyczyło zdarzeń drogowych, 11 dotyczyło m.in.: pożaru, handlu w miejscu do tego nieprzeznaczonym, przepełnionych koszy ulicznych, ubytków w nawierzchni jezdni oraz innych nieprawidłowości.