tel. alarmowy – 986

KRONIKA (11.09.2018-16.09.2018)
W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie, podjęła między innymi 30 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

W dniu 15.09.2018 operator monitoringu zauważył, na skwerze „Ruukki” przy ul. Bolesława Limanowskiego, dwie osoby, które spożywały alkohol. Wysłany na miejsce patrol ujął Agnieszkę Z. i Zdzisława J. Za niestosowanie się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, na ww. nałożono mandaty karne.

Ponadto:

W dniu 12.09.2018 operator monitoringu zauważył, przy ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa Nila pojazd marki Toyota, który został zaparkowany bez wymaganych uprawnień przez kierującego, na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych. W trakcie prowadzonych czynności na miejscu pojawił się właściciel pojazdu. Wobec Szymona O., strażnicy miejscy zastosowali grzywnę w postępowaniu mandatowy.

W dniu 12.09.2018 funkcjonariusze SM udzielali asysty pracownikowi Żyrardowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w czynnościach, przy ul. Marii Nietrzebki. Interwencja dotyczyła wycieku wody z lokalu na piętrze, która spowodowała zalanie mieszkania poniżej. W trybie pilnym powiadomiono właściciela lokalu, z którego wydobywała się woda, o konieczności zabezpieczenia wyciek. Dalsze czynności prowadzi Administracja Osiedla Wschód.

W dniu 12.09.2018 funkcjonariusze SM udzielali asysty pracownikom PGK UM w czynnościach, przy ul. Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza, gdzie w wyznaczony terminie zobligowano najemców lokali do uprzątnięcia terenów będących w zarządzie PGM.

W dniu 12.09.2018 funkcjonariusze SM udzielali asysty pracownikom Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego przy udziale pracownika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w czynnościach, przy ul. Krótkiej. Z przeprowadzonej kontroli sporządzono protokół, w oparciu którego zostaną podjęte dalsze działania.

W dniu 12.09.2018 operator monitoringu zauważył, w Parku Miejskim przy ul. Karola Dittricha, leżącego mężczyznę pod ławką. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Przy osobie leżała zapalniczka oraz tak zwana „fifka” szklana, które wskazywały na to, że osoba prawdopodobnie znajduje się pod wpływem środków odurzających. Z uwagi na prawdopodobieństwo zagrożenia życia mężczyzny, na miejsce wezwano załogę ratowników medycznych oraz służby przewidziane prawem, które przejęły dalsze czynności.

W dniu 13.09.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przed wejściem do Muzeum Lniarstwa leży mężczyzna. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził siedzącego mężczyznę, pod wpływem alkoholu z rozciętą głową. Prawdopodobnie mężczyzna doznał urazu głowy, w skutek upadku. Udzielono osobie pomocy, wzywając na miejsce ratowników medycznych. Po udzielonej pomocy przez załogę karetki pogotowia, funkcjonariusze SM dowieźli ww. do miejsca zamieszkania.

W dniu 13.09.2018 przedstawiciel Straży Miejskiej uczestniczył w spotkaniu Rady Osiedla Kościuszki. Podczas spotkania udzielono informacji o podjętych działaniach oraz udzielono odpowiedzi na zadawane pytania.
W dniu 13.09.2018 przedstawiciel Straży Miejskiej uczestniczył w spotkaniu Wspólnoty Mieszkańców budynków, przy ul. 1 Maja 57 i 59. Podczas spotkania udzielono informacji o sposobach prawidłowego oznakowania parkingu będącego w dzierżawie wspólnoty. Jednocześnie udzielono odpowiedzi na zadawane pytania.
W dniu 14.09.2018 funkcjonariusze SM na Ewę Z., nałożyli grzywnę w postępowaniu mandatowym, która umieszczała ogłoszenia w miejscach do tego niewyznaczonych, bez zgody administratora.
W dniu 16.09.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Bratniej na chodniku leży osoba. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Do nieprzytomnego mężczyzny, będącego w stanie upojenia alkoholowego wezwano załogę ratowników medycznych, którzy po przeprowadzeniu wstępnej analizy medycznej, przewieźli go do placówki medycznej w celu hospitalizacji.

Podczas pełnionych służb dokonano 24 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 48 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 21 dotyczyło zdarzeń drogowych, 6 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 21 dotyczyło m.in.: zanieczyszczonych miejsc publicznych; przekręconych znaków drogowych; zniszczonego urządzenia użyteczności publicznej; mężczyzny leżącego na ławce w parku miejskim; mężczyzny poruszającego się o kuli, który miał problemy z poruszaniem się.