tel. alarmowy – 986

KRONIKA (23.07.2018 – 28.07.2018)

W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie podjęła między innymi 25 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

W dniu 24.07.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Bolesława Limanowskiego, siedzą na ławce dwie osoby, w okolicy pawilonu handlowego i spożywają alkohol.  Wysłany na miejsce patrol SM, potwierdził zgłoszenie. Za powyższe wykroczenie Antoni C. i Tadeusz W. zostali ukarani mandatami karnymi.

W dniu 25.07.2018 strażnicy miejscy podjęli interwencję własną przy pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, wobec mężczyzny, który spożywał alkohol w miejscu publicznym. Na Andrzeja N., funkcjonariusze SM nałożyli grzywnę w postępowaniu mandatowym.

Ponadto:

W dniu 23.07.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Gen. Augusta Emila Fieldorfa-Nila, doszło do pokąsania małoletniego przez psa. Wysłany na miejsce patrol SM, podjął czynności zmierzające do ustalenia właściciela czworonoga. Lekkomyślną właścicielką psa okazała się Marzenna G., która za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, została ukarana mandatem karnym. Pies zostanie również poddany obserwacji weterynaryjnej, w celu wykluczenia wścieklizny.

W dniu 24.07.2018 operator monitoringu zauważył przy pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, leżącą osobę na wysepce komunikacji podmiejskiej. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Funkcjonariusze SM udzielili pomocy zasłabniętemu mężczyźnie, dowożąc go do miejsca zamieszkania.   

W dniu 24.07.2018 operator monitoringu zauważył, przy ul. Gabriela Narutowicza dwa pojazdy ciężarowe, które zaparkowały na oznakowanym przejściu dla pieszych.  Kierujący pojazdami zaparkowali w sposób zagrażający bezpieczeństwu w ruchu pojazdów, a przede wszystkim w ruchu pieszych. W powyższej sprawie będą prowadzone czynności, zmierzające do ukarania nieodpowiedzialnych kierowców.

W dniu 26.07.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że do schroniska przy ul. Czystej, zgłosiła się osoba po odbiór psa. Stworzenie zostało odłowione z ul. Ks. Ottona Wittenberga, gdzie błąkało się bez nadzoru. Wobec właścicielki Anny B., za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu psa, funkcjonariusze SM zastosowali mandat karny.

W dniu 26.07.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że załoga karetki pogotowia potrzebuje wsparcia, w związku z udzieleniem pomocy nietrzeźwej osobie, leżącej przy ul. Piaskowej. Wysłany na miejsce patrol SM udzielił wsparcia ratownikom medycznym. Na miejscu wykluczono stan zagrożenia zdrowia i życia, mężczyzny będącego w stanie upojenia alkoholowego. Stanisława S., dowieziono do PDOZ, gdzie został osadzony do czasu wytrzeźwienia. Następnego dnia, ww. został ukarany mandatem karnym, który dopuścił się nieobyczajnego wybryku.

W dniu 28.07.2018 operator monitoringu zauważył, że przy skrzyżowaniu ulicy Bolesława Limanowskiego z ulicą Gabriela Narutowicza, doszło do kolizji drogowej, z udziałem dwóch pojazdów osobowych. Z jednego z pojazdów wyciekał prawdopodobnie olej. Dyżurny SM przekazał informację do PSP, w celu usunięcia zanieczyszczenia z jezdni. Na miejsce zdarzenia wezwano załogę karetki pogotowia. Uczestnicy kolizji nie potrzebowali pomocy służb porządkowych. Jeden z pojazdów został zabrany przez lawetę pomocy technicznej.  

W dniu 28.07.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że na parkingu przy ul. Ziołowej, przebywa osoba z urazem głowy. Nietrzeźwy mężczyzna prawdopodobnie idąc, przewrócił się i w skutek upadku rozbił sobie głowę. Na miejsce wezwano załogę ratowników medycznych, którzy przewieźli mężczyznę do placówki medycznej w celu hospitalizacji. W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze SM, ustalili telefon kontaktowy do matki mężczyzny, którą poinformowano o zdarzeniu.

Podczas pełnionych służb dokonano 15 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 59 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 21 dotyczyło zdarzeń drogowych, 4 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 34 dotyczyło m.in.: przepełnionych koszy ulicznych oraz zanieczyszczonych miejsc publicznych; mężczyzny leżącego na przystanku komunikacji publicznej; przekręconych tarcz znaków drogowych; padliny na jezdni; słabo widocznego poziomego oznakowania przejścia dla pieszych; próby rozniecenia ognia w parku; uszkodzonego łańcucha odgradzającego jezdnię od chodnika; bójki osób na jezdni; niesprawnego oświetlenia fontanny.