tel. alarmowy – 986

KRONIKA (02.07.2018-08.07.2018)

W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie podjęła między innymi 34 interwencje w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:
W dniu 03.07.2018 operator monitoringu zauważył w Parku Miejskim, przy ul. Karola Dittricha osobę, która siedząc na ławce w okolicy „Żabiego Oczka”, spożywała alkohol prosto z butelki. Wysłany na miejsce patrol SM, potwierdził zgłoszenie. Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym na Wiesława G., nałożono mandat karny.

W dniu 03.07.2018 operator monitoringu zauważył na skwerze przy ul. Bolesława Limanowskiego dwie osoby, które spożywają alkohol w miejscu publicznym. Wysłany na miejsce patrol SM, ujął Zbigniewa K. i Stanisława Sz. Wobec sprawców wykroczenia zastosowano grzywny w postępowaniu mandatowym.

W dniu 05.07.2018 operator monitoringu zauważył w „Parku Seniora” mężczyznę, który nie stosuje się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Na Roberta K., nałożono mandat karny za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.

W dniu 06.07.2018 operator monitoringu zauważył w Parku Miejskim, przy wejściu od ul. Bolesława Limanowskiego osobę, która spożywała alkohol. Funkcjonariusze SM ukarali Damiana W., mandatem karnym.

Ponadto:
W dniu 02.07.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. 1 Maja 76 na balkonie, klatki schodowej budynku mieszkalnego, leży pijana kobieta. Na miejsce wezwano niezwłocznie załogę karetki pogotowia oraz wysłano patrol SM. Ratownicy medyczni wykluczyli stan zagrożenia zdrowia i życia, kobiety będącej w stanie upojenia alkoholowego. Załoga karetki pogotowia wydała zgodę, na przewiezienie Agnieszki D., do PDOZ, gdzie została osadzona do czasu wytrzeźwienia. Następnego dnia, ww. została ukarana mandatem karnym.

W dniu 03.07.2018 operator monitoringu zauważył przy ul. Bolesława Limanowskiego, doszło do kolizji dwóch pojazdów osobowych. Wysłano na miejsce patrol SM, w celu udzielenia niezbędnej pomocy. Strażnicy miejscy zabezpieczali miejsce kolizji drogowej, w celu uniknięcia zagrożenia w ruchu drogowym innych uczestników.

W dniu 04.07.2018 funkcjonariusze SM udzielali asysty pracownikom Urzędu Skarbowego, w czynnościach kontrolnych osób handlujących artykułami pochodzenia rolniczego, pod kątem wymaganych pozwoleń.

W dniu 05.07.2018 funkcjonariusze SM, udzielili pomocy osobie bezdomnej po konsultacji z dyrektorem domu opieki, w dowiezieniu mężczyzny do Centrum Pomocy Bliźniemu MARKOT w Oryszewie-Osada zapewniając tym samym bezdomnemu dach nad głową.

W dniu 05.07.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że w okolicy ul. Przemysłowej osoba spala opony. Wysłany na miejsce patrol SM ujął sprawcę wykroczenia. Mężczyzną okazał się Paweł K., który wypalał miedziane kable. Wobec powyższego funkcjonariusze SM nałożyli na ww. mandat karny z art.191 ustawy o odpadach.
W dniu 06.07.2018 funkcjonariusze SM udzielali asysty pracownikowi Żyrardowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej osiedla Zachód, w czynnościach przy ul. ks. Stanisława Brzóski, które dotyczyły komisyjnego otwarcia pomieszczenia wózkowni.  

W dniu 07.07.2018 odbyło uroczyste otwarcie „Zalewu Żyrardowskiego”, podczas którego Straż Miejska z Żyrardowa czuwała nad zapewnieniem ładu i porządku społeczności lokalnej, na terenie obiektu. Interwencji było sporo z uwagi na ogromne zainteresowanie imprezą, gdzie pogoda dopisała. Duża ilość uczestników, miała przełożenie na ilość podjętych interwencji w stosunku do niesfornych osób naruszających obowiązujące przepisy. W tym dniu pouczano sprawców wykroczeń jednak w późniejszych działaniach należy spodziewać się bardziej restrykcyjnego traktowania sprawców wykroczeń.  Jak bywa podczas takich imprez, wystarczyła chwila nieuwagi, aby w tłumie dziecko oddaliło się i zagubiło. Dzięki operatywności strażników miejskich odnaleziono i przekazano czwórkę zagubionych maluchów, pod opiekę rodzicom. Zadaniem patroli SM, było między innymi dyscyplinowanie „plażowiczów”, nad przestrzeganiem regulaminu kąpieliska, z którym większość uczestników, w ogóle się nie zapoznała. Analizując spora grupa osób nie przestrzegała zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jedynym miejscem do spożywania napojów alkoholowych jest bar z przyległym pomostem obiektu. Każde inne miejsce traktuje się jako miejsce publiczne i spożywanie alkoholu poza miejscem wyznaczonym skutkuje karą grzywny. Co za tym idzie, równoznacznie z kolejnym punktem zapisu w regulaminie, jest bezwzględny zakaz wnoszenia alkoholu na teren zalewu.  Zatem apelujemy do wszystkich uczestników „plażingu”, aby wykazali się zdrowym rozsądkiem i przestrzegali przepisy prawa, w celu uniknięcia mandatów karnych.

W dniu 08.07.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Ludwika Waryńskiego, na chodniku przy zatoce parkingowej, leży mężczyzna. O zdarzeniu poinformowano załogę ratowników medycznych oraz wysłano patrol SM, przy użyciu sygnałów uprzywilejowania, w celu szybkiego dotarcia w ww. miejsce. Jak się okazało stan Krzysztofa Ch. nie zagrażał życiu i zdrowiu ww. Strażnicy miejscy udzielili pomocy mężczyźnie, dowożąc go do miejsca zamieszkania. W tej sprawie będą prowadzone dalsze czynności, mające na celu ukaranie sprawcy wykroczenie, który dopuścił się nieobyczajnego wybryku.

W dniu 08.07.2018 operator monitoringu zauważył, w Parku Miejskim przy ul. Karola Dittricha, leżącą na ławce kobietę. Wysłano na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Do kobiety z otwarta, zainfekowaną raną nogi, będącej po użyciu alkoholu wezwano załogę ratowników medycznych. Osoba została zabrana do placówki medycznej w celu hospitalizacji.

Podczas pełnionych służb dokonano 15 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 58 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 18 dotyczyło zdarzeń drogowych, 16 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 24 dotyczyło m.in.: przepełnionych koszy ulicznych; uszkodzonego krawężnika i chodnika z kostki brukowej; zanieczyszczonej jezdni olejem silnikowym; osób w fontannie; nieobyczajnego wybryku; mało widocznych poziomych oznakowani przejść dla pieszych; mężczyzn jeżdżących po ulicy wózkiem z suprmarketu; odwróconego dekla studzienki; upadku mężczyzny z roweru na jezdnie; umieszczania ogłoszenia w miejscu do tego nieprzeznaczonym; osoby leżącej na przystanku komunikacji publicznej; odwróconej tarczy znaku drogowego; braku łańcuchów przy słupkach odgradzających jezdnię od chodnika.