KRONIKA (04.06.2018-10.06.2018)
W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie, podjęła między innymi 41 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:
W dniu 07.06.2018 operator monitoringu zauważył, przy Pl. Marszałka Piłsudskiego grupę osób, które siedzą na ławce, przed dworcem PKP i spożywają alkohol. Wysłani w ww. miejsce funkcjonariusze SM, ujęli sprawców wykroczenia. Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym Robert R. oraz Przemysław B., zostali ukarani mandatami karnymi. Wobec Żanety R. funkcjonariusze SM zastosowali formę odziaływania wychowawczego w postaci pouczenia.
W dniu 09.06.2018 operator monitoringu zauważył dwie osoby, siedzące na ławce w Parku Miejskim, od strony ul. Bolesława Limanowskiego, gdzie jedna z nich spożywała alkohol. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, na Wojciecha P., funkcjonariusze SM nałożyli grzywnę w postępowaniu mandatowym.
W dniu 10.06.2018 ukarano jedną osobę mandatem karnym, która dopuściła się spożywania alkoholu w miejscu publicznym, przy ul. Bolesława Limanowskiego. Funkcjonariusze SM, w związku z popełnionym wykroczeniem na Daniela S., nałożyli mandat kary. Całe zdarzenie zostało zaobserwowane przez operatora monitoringu.
Ponadto:
W dniu 04.06.2018 przedstawiciel Straży Miejskiej uczestniczył w spotkaniu Samorządu Mieszkańców nr 8. Podczas spotkania udzielono informacji o podjętych działaniach oraz udzielono odpowiedzi na zadawane pytania.
W dniu 04.06.2018, w związku z obchodami „Dnia Dziecka”, funkcjonariusze SM, spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4, przy ul. Władysława Reymonta, na terenie Miejskiego Ogrodu Jordanowskiego w Żyrardowie. W ramach świątecznego spotkania strażnicy miejscy przygotowali wiele atrakcyjnych konkursów dla dzieci, w każdym wieku. Dzieci fantastycznie się bawiły, a za wzięcie udziału w zabawach nagradzane były przez funkcjonariuszy SM upominkami. Strażnicy miejscy zawsze chętnie uczestniczą w spotkaniach z dziećmi i oczekują na kolejne zaproszenia. Całe spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze, ku zadowoleniu wszystkich zgromadzonych uczestników zabawy.
W dniu 04.06.2018 funkcjonariusze SM udzielali asysty Pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Pracownikom Żyrardowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedla Wschód w czynnościach, przy ul. Parkingowej. Interwencja dotyczyła lokatora, którego stan zdrowia zagrażał zdrowiu i życiu własnemu oraz innym lokatorom. Na miejscu nie potwierdzono nieprawidłowości. Wskazana osoba odmówiła wszelkiej pomocy.
W dniu 05.06.2018 we wtorek ujawniono zgłoszenie o człowieku, który zasłabł przy Pl. Jana Pawła II. Strażnicy, którzy dotarli na miejsce, musieli reanimować mężczyznę. Ich akcja była skuteczna. Mężczyznę, który upadł na chodniku, przy ul. 1 Maja zauważył operator monitoringu, w ww. dniu o godzinie 16.15. Strażnicy miejscy dotarli z pomocą pojazdem służbowym przy użyciu sygnałów uprzywilejowania, w ciągu kilku minut. Na miejscu zdarzenia, jeden z przechodniów udzielał pomocy zasłabniętemu mężczyźnie. Nie zwlekając, funkcjonariusze SM potwierdzili, że mężczyzna nie oddycha, a jego tętno jest niewyczuwalne i rozpoczęli resuscytację. Jednocześnie wezwano załogę karetki pogotowia. Strażnicy SM wykonywali masaż serca, w celu przywrócenia zatrzymanego krążenia oraz ustania czynności pracy serca z utratą świadomości i bezdechu. Akcja ratunkowa podjęta przez strażników SM, podczas której trzykrotnie ustawała praca serca mężczyzny, trwała nieprzerwanie do przyjazdu karetki pogotowia, wtedy akcję przejęli ratownicy medyczni. Kiedy funkcje życiowe mężczyzny zostały przywrócone, strażnicy miejscy pomogli ratownikom medycznym przełożyć pacjenta na nosze i umieścić go w karetce, która zabrała ww. do placówki medycznej w celu hospitalizacji. Częstą przyczyną zasłabnięć jest wysoka temperatura, która to od kilu dni utrzymuje się na zewnątrz. Straż Miejska W Żyrardowie apeluje do osób starszych, aby w godzinach, gdy wysokie temperatury utrzymują się na zewnątrz, nie wychodzili z domów, a jeśli muszą to z nakryciem głowy i butelką wody. Każdy funkcjonariusze SM przechodzi szkolenie na wypadek podobnych sytuacji i jest przygotowany do udzielania pierwszej pomocy.
W dniu 04.06.2018 operator monitoringu zauważył przy ul. 1 Maja 46, leżącą osobę na chodniku. Niezwłocznie wysłano w ww. rejon patrol SM, przy użyciu sygnałów uprzywilejowania, w celu szybkiego dotarcia do miejsca zdarzenia. Wezwana załoga karetki pogotowia była już w drodze. Strażnicy miejscy, stwierdzili młodą kobietę prawdopodobnie po użyciu pewnych środków. Kobieta po udzieleniu pierwszej pomocy, została przewieziona do placówki medycznej, w celu hospitalizacji.
W dniu 06.06.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że na stacji PKP, osoba zatrzasnęła się w windzie. Wysłany na miejsce patrol SM pomógł w wydostaniu się osoby z uwięzi.
W dniu 07.06.2018 funkcjonariusze SM udzielali asysty Pracownikom Urzędu Miasta i Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej oraz Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w czynnościach, w lokalu przy ul. Stefana Żeromskiego, gdzie prawdopodobnie jeden z najemców wyrzuca duże ilości odchodów, pochodzenia zwierzęcego do pojemników komunalnych. Na miejscu, w lokalu ujawniono dużą ilość gryzoni takich jak szynszyle, króliki oraz świnki morskie. W trakcie prowadzonych czynności właścicielka zwierzaków zrzekła się posiadanych przez nią zwierząt. W tym celu wezwano do pomocy osobę uprawnioną do przewożenia zwierząt oraz umieszczeniu ich w schronisku przy ul. Czystej.
W dniu 08.06.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy skrzyżowaniu ulicy Stefana Okrzei, z ulicą Waleriana Łukasińskiego, na trawniku leży osoba. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził, mężczyznę w stanie po użyciu alkoholu. Za dopuszczenie się wykroczenia mającego znamiona nieobyczajnego wybryku, mieszkaniec Radziwiłłowa Michał N., został ukarany mandatem karnym.
Podczas pełnionych służb dokonano 22 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 90 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 25 dotyczyło zdarzeń drogowych, 14 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 24 dotyczyły m.in.: słabo widocznych poziomych oznakowani przejść dla pieszych; obróconej tarczy znaków drogowych oraz tabliczek informacyjnych pod znakami; uszkodzonego siedziska ławki; zasłabnięcia osób; przepełnionych i przekrzywionych koszy ulicznych oraz zanieczyszczonych miejsc publicznych; niesprawnego zegara w parku; niesprawnego oświetlenia ulicznego; braku oznakowania pionowego przystanków komunikacji publicznej i znaku „ przejścia dla pieszych” oraz znaku „koniec parkingu”; uszkodzonych banerów reklamowych; suchych drzew do usunięcia; braku łańcuchów pomiędzy słupkami odgradzających jezdnię od chodnika.