tel. alarmowy – 986

KRONIKA  (09.04.2018- 15.04.2018)

W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie podjęła między innymi 54 interwencje w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

W dniu 10.04.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Ks. Stanisława Brzóski, w rejonie boiska szkolnego, przebywa grupa osób, która prawdopodobnie spożywa alkohol. Wysłany na miejsce patrol SM, ujął Szymona S. Za spożywanie alkoholu w miejscu objętym zakazem, ww. otrzymał mandat karny.

W dniu 14.04.2018 operator monitoringu zauważył, przy ul. Gabriela Narutowicza w rejonie komórek osobę, która prawdopodobnie spożywała alkohol w miejscu objętym zakazem. Potwierdzając zgłoszenie wysłany na miejsce patrol SM, ukarał Artura G., nakładając na ww. za popełnione wykroczenie, grzywnę w postępowaniu mandatowym.

W dniu 15.04.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Jana Skrowaczewskiego dwie osoby, prawdopodobnie spożywają alkohol. Wysłany na miejsce patrol SM, potwierdził zgłoszenie. Za spożywanie alkoholu, w miejscu publicznym Daniel D., otrzymał mandat karny.

Ponadto:

W dniu 09.04.2018 przedstawiciel Straży Miejskiej uczestniczył w spotkaniu Rady Osiedla Kościuszki. Podczas spotkania udzielono informacji o podjętych działaniach oraz udzielono odpowiedzi na zadawane pytania.

W dniu 09.04.2018 operator monitoringu zauważył przy ul. Gen. Władysława Sikorskiego, pojazd ciężarowy marki Mercedes, który naruszył zasady parkowania w taki sposób, że  przednia oś kół, stała na pasie zieleni, niszcząc trawnik. Za powyższe wykroczenie, na Jarosława K., nałożono mandat karny.

W dniu 11.04.2018 operator monitoringu zauważył przy ul. 1 Maja 25, pożar śmietnika. Ogień rozprzestrzenił się również na przyległe w rejonie komórki. Wysłano na miejsce patrol SM, w celu udzielenia pomocy w prowadzonej akcji gaśniczej, przez załogę PSP. O zdarzeniu poinformowano administratora nieruchomości. Podczas pożaru nie odnotowano osób poszkodowanych.

W dniu 12.04.2018 z ul. Stanisława Wysockiego odholowano pojazd marki Toyota, na parking strzeżony przy ul. Przemysłowej, który blokował wjazd/ wyjazd do posesji prywatnej. Za niewłaściwe parkowanie Krystyna P., otrzymała mandat karny oraz poniosła koszty odholowania pojazdu.

W dniu 12.04.2018 funkcjonariusze Straży Miejskiej podejmowali również czynności, wobec osób popełniających wykroczenia, wobec rowerzystów. I tak, na ul. Gen. Jarosława Dąbrowskiego ujęto mężczyznę, który poruszał się rowerem, bez wymaganego oświetlenia w porze od zmierzchu do świtu. Kilka minut później, przy ul. Stefana Żeromskiego  funkcjonariusze SM ujęli kolejną osobę, która poruszała się rowerem, bez wymaganego oświetlenia. Wobec Piotra K., i Andrzeja R., zastosowano grzywny w postępowaniu mandatowym.  

W dniu 13.04.2018 operator monitoringu zauważył przy ul. 1 Maja 41, że doszło do kolizji motocykla z pojazdem osobowym, w skutek zderzenia z „jednośladu” nastąpił wyciek oleju. Dyżurny SM wysłał niezwłocznie na miejsce patrol SM oraz powiadomił załogę PSP. Strażnicy miejscy zabezpieczali miejsce kolizji drogowej, przy użyciu „sygnałów uprzywilejowania”, w celu uniknięcia zagrożenia w ruchu drogowym innych uczestników, do czasu  podjęcia przez inne służby czynności przewidzianych  prawem.

W dniu 14.04.2018 operator monitoringu zauważył, przy skrzyżowaniu ulicy Józefa Mireckiego, z ulicą Środkową grupę osób, z której jeden z nich, zrywa baner reklamowy umieszczony na ogrodzeniu, a następnie porzuca go na przystanku komunikacji publicznej. Na miejsce, zdarzenia wysłano niezwłocznie patrol SM. Jednocześnie prowadzono dalszą obserwację osób, które przemieszczały się ulicą Środkową. Kolejnymi aktami wandalizmu, był zgięty słupek podtrzymujący kosz uliczny, następnie częściowo naderwany kolejny baner reklamowy oraz przewrócony, betonowy kosz uliczny. Funkcjonariusze SM, w okolicy ul. Krótkiej, ujęli jednego ze sprawców chuligańskiego zachowania, którym okazała się osoba nieletnia. Dalsze czynności wobec sprawcy wykroczenia, będą prowadzone w sposób przewidziany prawem.

Podczas pełnionych służb dokonano 36 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 68 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 30 dotyczyło zdarzeń drogowych, 12 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 26 dotyczyło m.in.: przepełnionych i uszkodzonych koszy ulicznych oraz zanieczyszczonych miejsc publicznych; palącej się trawy; oberwanych banerów reklamowych; niesprawnego oświetlenia ulicznego; uszkodzonego urządzenia przeznaczonego do użytku użyteczności publicznej; nieczytelnych tabliczek z nazwami ulic, w parku miejskim; zanieczyszczonych ławek ptasimi odchodami, w parku miejskim; padliny na jezdni; chuligańskiego zachowania młodzieży.