tel. alarmowy – 986

KRONIKA  (25.02.2018-04.03.2018)

W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie podjęła m. innymi 32 interwencje w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych.  

W dniu 26.02.2018 funkcjonariusze SM udzielali asysty, pracownikowi Urzędu Miasta w czynnościach przy ul. Warszawskiej. Rekontrola dotyczyła dobrostanu psa.
Straż miejska  prowadzi kontrole miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Działania prowadzone są w ramach akcji „Nie bądźmy obojętnym”.  
Od kilku już lat w ramach prowadzonej akcji funkcjonariusze straży miejskiej organizują specjalne patrole, które przeszukują miasto w celu zlokalizowania miejsc gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, które mogą być narażone na zamarznięcie. Strażnicy miejscy przewożą osoby potrzebujące do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, noclegowni oraz izby wytrzeźwień. Funkcjonariusze służą również pomocą dowożąc osoby do miejsc wskazanych, zapewniając im dach nad głową. Często funkcjonariusze SM udzielają potrzebującym doraźnej pomocy medycznej, jednak w uzasadnionych przypadkach zagrożeniem życia i zdrowia, wzywają załogę pogotowia ratunkowego. Funkcjonariusze SM dobrze wiedzą, że najczęstszą przyczyną zgonów osób bezdomnych w okresie zimowym, jest wychłodzenie organizmu. Mieszkańcy naszego miasta, również włączają się do powyższej akcji, kierując się zasadą, iż jeden telefon może uratować komuś życie. W związku z powyższym dyżurni SM bezzwłocznie przekazują wszystkie zgłoszenia do realizacji patrolom SM. I tak w dniu 26.02.2018 funkcjonariusze SM udzielali asysty, pracownikowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Legionów Polskich, w związku ze zgłoszeniem dotyczącym bezdomnego mężczyzny przebywającego na terenie klatki schodowej. Mężczyzna wcześniej zamieszkiwał w jednym z lokali, z którego został wyeksmitowany. Strażnicy miejscy udzielili pomocy osobie bezdomnej poprzez, dowiezienie do miejsca wskazanego przez MOPS. Kolejna interwencja dotycząca osoby bezdomnej miała miejsce  w dniu 27.02.2018, gdzie funkcjonariusze SM udzielili pomocy osobie bezdomnej, zapewniając jej miejsce noclegowe  dowożąc ją do Domu Spokojnej Starości Markot- Dar Serca w Oryszewie.

Od początku działalności Straży Miejskiej w Żyrardowie funkcjonariusze wykonują służebną rolę wobec społeczności lokalnej, która zobowiązuje strażników do niesienia wszelakiej pomocy mieszkańcom. Przykładem tego jest dobrowolna i świadoma  pomoc na rzecz innych, wykraczająca również poza ich ustawowe obowiązki. Przykładem takiej pomocy była zbiórka urządzeń elektronicznych na rzecz chorej Natalki, mieszkanki naszego miasta. Kiedy funkcjonariusze SM dowiedzieli się o zbiórce, nie czekali z decyzją tylko w szybkim tempie ustalili zakres i możliwości zbiorki wszystkich urządzeń elektronicznych jakie posiadają w domu i są nieużyteczne. Z uwagi na to, że ilość zebranych odpadów była bardzo duża, strażnicy musieli zorganizować przyczepkę, w celu przewiezienia ww. odpadów do punku zbiórki, gdzie zapełnili dwa duże pojemniki elektroniką.

W dniu 28.03.2018 operator monitoringu zauważył, że przy Waleriana Łukasińskiego, zaparkowały dwa pojazdy osobowe marki Volkswagen i marki Opel, w strefie obowiązywania znaku B-36 „zakaz zatrzymywania się”. Za popełnione wykroczenia, na sprawców zostały nałożone mandaty karne.

W dniu 02.03.2018 operator monitoringu zauważył, przy ul. POW nieprawidłowo parkujący pojazd marki Lexus, w rejonie przejścia dla pieszych. Wysłany na miejsce patrol SM, nałożył na Joannę K. mandat karny.

W dniu 02.03.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Bolesława Limanowskiego biega pies rasy Jamnik bez nadzoru i zachodzi obawa, że jest agresywny. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu psa, wobec właściciela Ireneusza O., zastosowano środki oddziaływania wychowawczego, w postaci pouczenia. Jednocześnie w trakcie prowadzonych czynności ustalono, iż właściciel ww. czworonoga, nie posiada aktualnych szczepień psa, za których brak strażnicy miejscy ukarali właściciela  mandatem karnym.

W minionym tygodniu dyżurny SM otrzymał rekordową ilość 54 zgłoszeń w celu udzielenia pomocy w rozruchu rozładowanych akumulatorów, w pojazdach. Funkcjonariusze SM w powyższych przypadkach, niezwłocznie reagowali na potrzeby społeczności lokalnej, przy uruchomieniu pojazdów osobowych. Wszystkim zgłaszającym potrzebę, udało się pomóc.

Podczas pełnionych służb dokonano 18 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 31 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 28 dotyczyło zdarzeń drogowych, a 3 dotyczyło m.in.; przepełnionych koszy ulicznych oraz zanieczyszczonej jezdni.