tel. alarmowy – 986

KRONIKA  (13.03.2017-19.03.2017)

W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie podjęła między innymi 56 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

W dniu 14.03.2017 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w budynku dworca PKP, mężczyzna prawdopodobnie spożywa alkohol. Wysłany na miejsce patrol potwierdził zgłoszenie. Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, na Roberta M. mieszkańca Grodziska Mazowieckiego nałożono mandat karny.

W dniu 18.03.2017 funkcjonariusze SM, przy ul. Stanisława Moniuszki podjęli interwencję własną wobec Mariusza G., który spożywał alkohol, w miejscu publicznym. Wobec sprawcy powyższego wykroczenia zastosowano mandat karny.

W dniu 18.03.2017 na ul. Ks. Ottona Wittenberga ujęto Michała Sz., Marka B. oraz Piotra G., którzy spożywali alkohol w miejscu publicznym, objętym zakazem spożywania alkoholu. Na sprawców wykroczenia funkcjonariusze SM nałożyli mandaty karne.

W dniu 19.03.2017 przy ul. 1 Maja 84, wzywano karetkę Pogotowia Ratunkowego do kobiety potrzebującej pomocy medycznej. Kobieta odmawiając poddania się badaniu lekarskiemu została odwieziona przez strażników SM, do miejsca zamieszkania.

Ponadto:

W dniu 13.03.2017 operator monitoringu zauważył, przy ul. Józefa Mireckiego 66, pojazd marki Toyota, który został przez kierującego zaparkowany na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, bez wymaganych uprawnień. W trakcie prowadzonych czynności pojazd odholowano na parking przy ul. Przemysłowej. Za parkowanie pojazdem w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, mieszkanka Mszczonowa Karolina O. została ukarana mandatem karnym oraz poniosła koszty odholowania pojazdu.

W dniu 13.03.2017 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że na Targowisku Miejskim błąka się bezpański pies. Zapadła decyzja o odłowieniu psa. W trakcie prowadzonych czynności ustalono właściciela czworonoga. Za niezachowanie środków ostrożności przy wyprowadzaniu psa na spacer, na Bartosza K. nałożono mandat karny.

W dniu 14.03.2017 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Jana Skrowaczewskiego 17, w piwnicy budynku spółdzielczego dochodzi do zakłócaniem spokoju i porządku, przez grupę osób. Wysłany na miejsce patrol SM ujął Mirosława J., który w związku z wykroczeniem został ukarany mandatem karnym oraz został zobligowany do zachowania zgodnego z prawem.

W dniu 15.03.2017 operator monitoringu zauważył, przy ul. Bolesława Narutowicza obłamany duży konar drzewa, który zatarasował jezdnię stwarzając bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowy. Wysłani na miejsce strażnicy miejscy w trakcie podjazdu użyli sygnałów uprzywilejowania. W celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia funkcjonariusze SM wyłączyli ww. ulicę z ruchu drogowego. Powiadomiono telefonicznie pracownika Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz wezwano na miejsce załogą JRG, która usunęła obłamany konar i przywróciła   ruch drogowy.

W dniu 16.03.2017 przedstawiciel Straży Miejskiej uczestniczył w spotkaniu Rady Osiedla Teklin. Podczas spotkania udzielono informacji o podjętych działaniach oraz udzielono odpowiedzi na zadawane pytania.

W dniu 16.03.2017 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Ks. Ottona Wittenberga, w rejonie przejścia dla pieszych Osiedlowego Domu Kultury, nieprawidłowo parkują pojazdy marki Citroen i Renault. Wysłany na miejsce patrol potwierdził zgłoszenie. Za popełnione wykroczenia na właścicieli Piotra Z. oraz Huberta D. nałożono mandaty karne.

W dniu 17.03.2017 funkcjonariusze SM zabezpieczali stacjonarnie rejon Ośrodka Sportowego „Aqua”,  przy ul. Stefana Jodłowskiego, w którym odbywała się Gala Boksu Zawodowego- Fight Events. Strażnicy miejscy czuwali nad bezpieczeństwem, spokojem i porządkiem publicznym. Podczas imprezy sportowej nie odnotowano przypadków naruszenia prawa.
Posiadanie zwierząt wiąże się z szeregiem obowiązków, które nakłada na nas prawo. Aby uniknąć wchodzenia z nim w konflikt, warto zapoznać się z przepisami, które je regulują. W związku z nadejściem wiosny, uruchomiono patrole piesze w celu obserwacji właścicieli czworonogów podczas spacerów. Żyrardowscy strażnicy miejscy ostro „biorą” się za właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. Warto przypomnieć że w ww. wykroczenie grozi mandat karny wynosi do 500 zł. W tym celu należy mieć zawsze przy sobie w kieszeni woreczek lub małą reklamówkę gdyby, okazało się, że piesek „coś” po sobie zostawi w trawie lub na chodniku. To żadna ujma posprzątać odchody po swoim psie, gdyż wstydzić powinni się ci, którzy tego nie robią. Świadczy to o kompletnym braku kultury i poszanowania porządku publicznego.  Akcja pod hasłem „ Posprzątaj po swoim pupilu” będzie prowadzona na terenie całego miasta, gdzie mieszkańcy często wyprowadzają psy na spacer. Niektórzy mieszkańcy  nie robią sobie nawet nic z tego, że pies załatwia swoje potrzeby w piaskownicach dla dzieci, puszczając czworonogi luzem, bez smyczy i kagańców, oraz nie sprzątają po nich. Strażnicy do tej pory podchodzili do tego problemu stosując upomnienia i pouczenia. Teraz ma się to zmienić. Koniec z pobłażaniem. Jeżeli ktoś ma psa, to musi poczuwać się również do tego, by po nim posprzątać. Jeśli tego nie będzie robić, przypomnimy mu o tym mandatami, a te będą dotkliwe -informuje Komendant Straży Miejskiej w Żyrardowie Jan Sankowski. Kary nie ominą również tych, którzy puszczają psy bez smyczy i kagańców, narażając mieszkańców na pogryzienie. W tym przypadku mandat może wynieść nawet 250 zł. Strażnicy miejscy od kilku dni baczniej przyglądają się temu, jak zachowują się właściciele psów na największych żyrardowskich osiedlach, skąd pochodzi najwięcej sygnałów od mieszkańców o trawnikach usianych psimi odchodami. Aby wyłapać osoby, które lekceważą sobie wytyczne dotyczące utrzymania czystości i porządku w mieście, intensywniej patrolują miejsca już od wczesnych godzin porannych. Do dyscyplinowania właścicieli psów zaangażowane będą również patrole rowerowe, które wyjadą na ulice miasta już w miesiącu maju. I tak w dniach 18 i 19.03.2017 wobec trzech osób zastosowano mandaty karne, natomiast pięć osób pouczono.

Podczas pełnionych służb dokonano 8 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 57 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 29 dotyczyło zdarzeń drogowych, 2 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 26 dotyczyło m.in.: przepełnionych koszy ulicznych oraz zanieczyszczonego miejsca publicznego; zerwanego banera reklamowego; umieszczenia ogłoszeń w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz w strefie płatnej bez zgody administratora; słabo widocznego przejścia dla pieszych oraz ubytków w nawierzchni jezdni; kobiety umieszczającej ogłoszenie na słupie oświetlenia ulicznego; osoby niesprzątającej nieczystości po swoim psie; wiatrołomu i obłamanego konaru drzewa na jezdni stwarzającego zagrożenie w ruchu drogowym.