tel. alarmowy – 986

KRONIKA  (18.12.2017-07.01.2018)

W okresie 18.12.2017 – 07.01.2018 Straż Miejska w Żyrardowie podejmowała interwencję, w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych oraz do osób nie stosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

W dniu 22.12.2017 funkcjonariusze SM podjęli interwencję własną, przy Pl. Józefa Piłsudskiego na terenie dworca PKP, gdzie ujęli Piotra N., który spożywał alkohol w miejscu objętym zakazem. Wobec osoby bezdomnej funkcjonariusze SM zastosowali środki oddziaływania wychowawczego, w postaci pouczenia.

W dniu 24.12.2017 operator monitoringu zauważył, że ulicą 1 Maja idzie grupa osób, w której jedna z nich prawdopodobnie spożywa piwo z butelki, a następnie wyrzuca opróżnione opakowanie na Pl. Jana Pawła II, zaśmiecając tym samym miejsce publiczne. Wysłany na miejsce patrol SM ujął sprawcę wykroczenia. Arkadiusz R. otrzymał grzywnę w postępowaniu mandatowym.

W dniu 29.12.2017 funkcjonariusze SM podjęli interwencję własną, przy Pl. Józefa Piłsudskiego na terenie dworca PKP, gdzie ujęli kobietę, która spożywała alkohol w miejscu publicznym. Wobec Kamili W., zastosowano grzywnę w postępowaniu mandatowym.

Ponadto:
W dniu 19.12.2017 funkcjonariusze SM, udzielali asysty pracownikowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w czynnościach, które miały na celu zlokalizowanie osoby bezdomnej. Osoba prawdopodobnie przeniosła się ze swoim bytowaniem do lasu, przy ul. Wypoczynkowej.  Podczas kontroli stwierdzono legowisko we wskazanym miejscu, jednak nie zastano osoby. W tej sprawie będą prowadzone dalsze czynności przez pracowników MOPS.

W dniu 20.12.2017 funkcjonariusze SM, udzielali asysty pracownikowi Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w czynnościach prowadzonych, przy ul. Fryderyka Chopina. Strażnicy miejscy asystowali przy opróżnianiu lokalu – pustostanu.

W dniu 20.12.2017 funkcjonariusze SM asystowali funkcjonariuszom straż leśnej, w  przeprowadzeniu kontroli sprzedaży choinek, na targowisku miejskim.

W dniu 21.12.2017 z ul. 1 Maja 19  odholowano pojazd marki Opel, na parking strzeżony przy ul. Przemysłowej, który blokował wjazd/ wyjazd do posesji prywatnej. Sprawca wykroczenia Tomasz O., poniósł koszty odholowania pojazdu oraz otrzymał mandat karny za niewłaściwe parkowanie.

W dniu 21.12.2017 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Filipa de Girarda na klatce schodowej budynku mieszkalnego, leży bezdomna osoba. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Do wychłodzonego mężczyzny, wezwano załogę ratowników medycznych, którzy po przeprowadzeniu wstępnych badań przewieźli wychłodzoną osobę do placówki medycznej, w celu hospitalizacji.

W dniu 22.12.2017 funkcjonariusze SM podjęli interwencję własną, przy ul. Jana Kilińskiego,  na parkingu centrum handlowego „ Stara Garbarnia”. Kinga K. zaparkowała pojazd marki Toyota, na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych bez wymaganych uprawnień. W związku z popełnionym wykroczeniem właścicielka pojazdu otrzymała mandat karny oraz poniosła koszty odholowania.

W dniu 22.12.2017 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że na skrzyżowaniu ulicy Tadeusza Kościuszki z ulicą Środkową, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów osobowych. Na miejsce zdarzenia wysłano patrol SM, w celu zabezpieczenia miejsca kolizji drogowej, do czasu przybycia załogi ratowników medycznych oraz jednostki policji. Funkcjonariusze SM legitymowali na miejscu zdarzenia dwie osoby. Dalsze czynności w ustaleniu okoliczności kolizji drogowej, przejęła policja.

W dniu 24.12.2017 operator monitoringu zauważył, że przy ul. Filipa de Girarda idzie grupa młodzieży, z której jeden z nich jeździ wózkiem na zakupy po jezdni, stwarzając bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowy. Wysłany na miejsce patrol SM ujął osobę. W celu potwierdzenia  danych osobowych strażnicy SM przewieźli młodego człowieka do KPP. W trakcie prowadzonych czynności ustalono, że ww. osoba jest nieletnia. W związku z powyższym wezwano na komendę policji ojca chłopca, któremu został przekazany pod opiekę.

W dniu 24.12.2017 funkcjonariusze SM zabezpieczali stacjonarnie rejon kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia, w którym odbywała się Bożonarodzeniowa Msza Święta. Strażnicy miejscy czuwali nad bezpieczeństwem, spokojem i porządkiem publicznym. Podczas pasterki nie odnotowano przypadków naruszenia prawa.

W dniu 27.12.2017 funkcjonariusze SM zabezpieczali stacjonarnie Międzynarodowy „Turniej Nadziei Olimpijskich”, zorganizowany przez Klub Sportowy „Trójka”, na terenie Zespołu Sportowego „AQUA”. Strażnicy miejscy czuwali nad bezpieczeństwem, spokojem i porządkiem publicznym. Podczas zawodów nie odnotowano przypadków naruszenia prawa.

W dniach 18-26.12.2017 dyżurny SM otrzymał cztery zgłoszenia, w celu udzielenia pomocy w rozruchu rozładowanych akumulatorów, w pojazdach.  Funkcjonariusze SM. niezwłocznie reagowali na potrzeby społeczności lokalnej. W uruchomieniu pojazdów  zawsze pomoce jest urządzenie Star Booster, które spełnia oczekiwania kierowców. Wdzięczni właściciele pojazdów jak zawsze dziękowali strażnikom miejskim za okazaną pomoc.

Mimo, że Straż Miejska ogłosiła apel do wszystkich miłośników „jednośladów”, w dalszym ciągu spora ilość osób lekceważy przepisy prawa, narażając siebie i innych użytkowników dróg publicznych na niebezpieczeństwo. Funkcjonariusze SM zaprzestali oddziaływać wychowawczo na rowerzystów, przechodząc do dotkliwszej formy dyscyplinowania na mieszkańców. I tak, w dniu 28.12.2017 strażnicy miejscy podjęli interwencję własną wobec mężczyzny, który ulicą 1 Maja poruszał się rowerem po zmierzchu, bez wymaganego przepisami oświetlenia. Wobec Aleksa F., funkcjonariusze SM zastosowali mandat karny. Tego samego dnia, kilkanaście minut później Patrol SM ujął kolejnego rowerzystę przy ul. Radziwiłłowskiej, który popełnił takie samo wykroczenie. Marek K., również  otrzymał mandat karny. Straż Miejska apeluje po raz kolejny o rozwagę. Dni są krótkie, a pogody dżdżyste, bardzo ograniczające widoczność, przy których nie trudno o tragedię. Zadbajmy o zdrowie i życie nasze i innych osób w ruchu.

W dniu 30.12.2017 z ul. Szarych Szeregów odholowano pojazd marki Renault, którego właściciel zaparkował na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych bez wymaganych uprawnień. W związku z popełnionym wykroczeniem Edyta D., otrzymała mandat karny oraz poniosła koszty odholowania pojazdu.

W dniu 01.01.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Izy Zielińskiej został zaparkowany pojazd marki Opel, na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, bez wymaganych uprawnień. W związku z popełnionym wykroczeniem właściciel pojazdu Stanisław Sz., otrzymał mandat karny oraz poniósł koszty odholowania.

W dniu 01.01.2018 dyżurny otrzymał zgłoszenie, że przy ul. 1 Maja 86 osoba znalazła psa, który biegał wystraszony, prawdopodobnie na skutek wystrzeliwanych fajerwerków. Jamnika umieszczono w schronisku, przy ul. Czystej. W niedługim czasie do schroniska stawiła się właścicielka po odbiór psa. Za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu psa, na Annę W. strażnicy miejscy nałożyli mandat karny.

W dniach 01.07.01.2018 dyżurny SM otrzymał trzy zgłoszenia, w celu udzielenia pomocy w rozruchu rozładowanych akumulatorów, w pojazdach.  Funkcjonariusze SM udzielili pomocy w rozruchu pojazdów.

W dniu 03.01.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Wincentego Witosa doszło do pogryzienia osoby przez bezpańskiego psa. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie.  Pies został odłowiony i przewieziony do placówki weterynaryjnej, w celu poddania czworonoga obserwacji. Poszkodowana kobieta została poinformowana o dalszym toku postępowania.

W dniu 04.01.2018 funkcjonariusze SM, udzielali asysty pracownikowi Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska w czynnościach prowadzonych, przy ul. Józefa Mireckiego. Strażnicy miejscy asystowali przy odbiorze suczki i szczeniąt, w celu zapewnienia zwierzakom godziwych warunków bytowania.

W dniu 06.01.2018 funkcjonariusze SM zabezpieczali przemarsz wiernych, związany z wydarzeniem pt. „Orszak Trzech Króli”. Marsz orszaku odbywał się na trasie od kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. S .Żeromskiego nr 7, dalej ul. B. Limanowskiego do Parafii Św. Karola Boromeusza, następnie ul. Kościelnej, Mireckiego, Narutowicza do pw. Matki Bożej Pocieszenia. Strażnicy miejscy zabezpieczali rejony skrzyżowań, w celu zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pieszym. Funkcjonariusze SM podczas zabezpieczenia, czuwali również nad spokojem i porządkiem publicznym. W ww. dniu nie odnotowano przypadków naruszenia prawa.

W dniu 07.01.2018 funkcjonariusze SM oraz inne służby mundurowe, wzięły udział w II Turnieju Halowej Piłki Nożnej o puchar Prezesa Spółki „ AQUA Żyrardów”. Głównym celem zawodów było popularyzowanie i  upowszechnianie rekreacji ruchowej, propagowanie wartości i  korzyści niesionych przez sport – fair play, tolerancja, sprawność, kondycja i zdrowie oraz integracja funkcjonariuszy i  pracowników cywilnych. Zaangażowanie grą oraz  umiejętności zawodników poszczególnych drużyn uczestniczących w tegorocznym turnieju budziły podziw i uznanie, wśród licznie zebranych obserwatorów i  kibiców. Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy, a wszystkim uczestnikom imprezy sportowej  dziękujemy za sportową rywalizacje i miłą, przyjacielską atmosferę podczas turnieju. Cała Formacja Straży Miejskiej pragnie pogratulować St. Inspektorowi Adamowi Chobotowi, który został ogłoszony najlepszym bramkarzem turnieju.

W dniu 07.01.2018 funkcjonariusze SM podjęli interwencję własną, przy ul. POW., wobec sprawcy wykroczenia, który pod wpływem alkoholu rzucił butelkę na jezdnię, rozbijając ją. Błażej Ż., swoim zachowaniem dopuścił się  wykroczenia z art. 145 kw.- zaśmiecanie miejsca publicznego, stwarzając również bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym. Wobec sprawcy wykroczenia zastosowano grzywnę, w postępowaniu mandatowym oraz zobligowano ww. do uprzątnięcia miejsca publicznego.

Podczas pełnionych służb dokonano 57 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 175 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego  86 dotyczyło zdarzeń drogowych, 4 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 86 dotyczyło m.in.: niesprawnego oświetlenia świątecznego oraz ulicznego; osoby szarpiącej czytnik kart bankomatowych; uszkodzonych znaków drogowych; niesprawnej sygnalizacji świetlnej; agresywnego zachowania mężczyzny; bójki; osób skaczących w ozdobach świątecznych; zanieczyszczonych terenów; uszkodzonych banerów reklamowych; osoby jeżdżącej wózkiem z supermarketu  po jezdni; mężczyzny zaśmiecającego jezdnię; uszkodzonych ławek; osoby śpiącej na ławce; przesuniętych betonowych odbojów; umieszczania ogłoszenia w miejscu do tego nie wyznaczonym; ubytku w nawierzchni jezdni.