W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie podjęła między innymi 92 interwencje w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:
W dniu 01.03.2017 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Kapitana Pałaca 33, przed sklepem spożywczo monopolowym „Ania” przebywa prawdopodobnie pijany mężczyzna. Z uwagi na to, iż od dłuższego czasu dochodzi w ww. miejscu do przypadków naruszenia prawa w postaci spożywania alkoholu w miejscu publicznym, zaśmiecania oraz oddawania potrzeb fizjologicznych, funkcjonariusze SM udali się niezwłocznie w miejsce zgłoszenia. Strażnicy miejscy na miejscu ujęli mieszkańca Mławy, który dopuścił się spożywania alkoholu w miejscu publicznym oraz nieobyczajnego wybryku, w postaci oddania potrzeby fizjologicznej. Wobec powyższych wykroczeń Robert M. został ukarany mandatami karnymi.
W dniu 04.03.2017 operator monitoringu zauważył na Pl. Jana Pawła II, siedzących na ławce trzech mężczyzn, którzy spożywają prawdopodobnie alkohol bezpośrednio z puszek. Wysłany na miejsce patrol ujął Bartłomieja J., który dopuścił się w/w wykroczenia. Zastosowano wobec ww. mandat karny.
W dniu 04.03.2017 operator monitoringu zauważył w godzinach nocnych przy ul. Stefana Okrzei 16, na deptaku grupę młodzieży, z której dwie osoby spożywają alkohol w miejscu publicznym. Ww. zgłoszenie przekazano do realizacji KPP, która podjęła dalsze czynności.
Ponadto:
W dniu 27.02.2017 funkcjonariusze SM wezwali pomoc drogową w celu odholowania pojazdu marki Volkswagen, który został przez kierującego zaparkowany na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, bez wymaganych uprawnień. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że kierujący pojazdem zapomniał wyłożyć dokumentów uprawniających do parkowania w ww. miejscu. Wobec mężczyzny zastosowano środki oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, jednocześnie za swoją nieuwagę poniesie koszty holownicze.
W dniu 27.02.2017 operator monitoringu zauważył na jezdni, przy ul. 1 Maja 43, że pali się pojazd osobowy. Dyżurny SM do pożaru wezwał jednostkę JRG oraz skierował patrol w celu zabezpieczenia prowadzonej akcji gaśniczej. Przybyli na miejsce strażacy ugasili pożar. Jednocześnie funkcjonariusze SM udzielili pomocy w usunięciu wraku pojazdu z jedni, w celu udrożnienia ruchu drogowego.
W dniu 28.02.2017 operator monitoringu w późnych godzinach nocnych, zauważył na Pl. Jana Pawła II dwóch mężczyzn prawdopodobnie po użyciu alkoholu, którzy wsiadają do zaparowanego pojazdu i odjeżdżają z miejsca parkingowego. O zaistniałym zdarzeniu dyżurny SM przekazał bezzwłocznie informację do KPP, w celu podjęcia interwencji. Jednocześnie operator śledził przemieszczający się pojazd ulicami, w celu informowania na bieżąco patrol KPP o dokładnej lokalizacji pojazdu. Pomoc strażników okazała się skuteczna. Policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę, potwierdzając tym samym słuszne podejrzenie operatora monitoringu.
W dniu 01.03.2017 operator monitoringu zauważył, że przy ul. Ludwika Waryńskiego, pomiędzy budynkiem nr 46 i nr 50, na chodniku prawdopodobnie leży osoba. Przekazano do dyżurnego KPP w celu podjęcia działań.
W dniu 02.03.2017 operator monitoringu zauważył, przy ul. Józefa Mireckiego 66, pojazd marki Skoda, który został przez kierującego zaparkowany na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, bez wymaganych uprawnień. W trakcie prowadzonych czynności w miejscu wykroczenia pojawił się kierowca pojazdu. Za parkowanie pojazdem w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych Jan D. został ukarany mandatem karnym.
W dniach 02.03.2017 przedstawiciel Straży Miejskiej uczestniczył w spotkaniu Rady Osiedla Wschód. Podczas spotkania udzielono informacji o podjętych działaniach oraz udzielono odpowiedzi na zadawane pytania.
W dniu 03.03.2017 dyżurny otrzymał zgłoszenie z prośbą o udzielenie wsparcia podczas czynności związanych z prowadzoną akcją przez JRG przy ul. Ludwika Waryńskiego 46, gdzie w mieszkaniu przewrócił się piec grzewczy, w wyniku czego doszło do poparzenia starszej kobiety, będącej w stanie po użyciu alkoholu. Ratownicy medyczni przewieźli poszkodowaną kobietę do placówki medycznej w celu hospitalizacji. Jednocześnie dyżurny SM powiadomił administratora budynku w celu zabezpieczenia lokalu mieszkalnego.
Jak obronić się przy użyciu damskiej torebki? Które punkty na ludzkim ciele są najwrażliwsze? Jak wykorzystać elementy samoobrony do odpierania ataku? Tego wszystkiego panie dowiedzą się już od dnia 03.03.2017 na bezpłatnym kursie samoobrony organizowanym przez Straż Miejską w Żyrardowie.
– Nie uczymy atakować, uczymy odpierać i unikać ataku – mówi instruktor sztuk walki, który na co dzień jest funkcjonariuszem straży miejskiej.
Strażnicy udowodnią, że kobieta nie musi być bezbronna w starciu z silniejszym napastnikiem. Na 13-tygodniowym kursie żyrardowianki poznają zasady samoobrony oraz nauczą się panowania nad paniką w sytuacjach kryzysowych. W tym celu na pierwszym spotkaniu kursantki rozmawiając z psychologiem dowiedziały się jak rozpoznać agresora? Jak się przed nim bronić, zanim użyje siły? Jaki jest cel samoobrony i jak odróżnić przemoc i wywieranie presji na płci słabszej. Pomoc psychologa jest niezbędną częścią kursu, aby panie mogły zrozumieć, dlaczego napastnikowi udaje się zrealizować swój plan i dlaczego często unika odpowiedzialności. W tym celu kursantki muszą spojrzeć na to wydarzenie zarówno z punktu widzenia ofiary, jak i napastnika. Do takiej postawy kursantki będą przygotowywane teoretycznie na kolejnych spotkaniach. Ćwiczenia samoobrony będą poprzedzane rozgrzewką z układami fitnessu.
Ze względu na ogromne zainteresowanie kursem, organizatorzy postanowili utworzyć dodatkowe grupy zajęciowe, które rozpoczną się od września tego roku.
Podczas pełnionych służb dokonano 24 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 78 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 48 dotyczyło zdarzeń drogowych, 5 spożywania w miejscu publicznym, a 25 dotyczyło m.in.: przepełnionych koszy ulicznych oraz zanieczyszczonych miejsc publicznych; osoby leżącej na chodniku; uszkodzonego urządzenia przeznaczonego do użytku publicznego; umieszczanych ogłoszeń w miejscach do tego nieprzeznaczonym oraz w strefie płatnej bez zgody administratora; uszkodzonego znaku drogowego; uszkodzonego banera reklamowego oraz kosza ulicznego.