tel. alarmowy – 986

W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie podjęła między innymi 47 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:
W dniu 26.01.2017 operator monitoringu zauważył w godzinach nocnych,  przy ul. 1 Maja 43 w rejonie sklepu „ EMPIK”, dwie kobiety spożywające prawdopodobnie alkohol. O zdarzeniu powiadomiono Policję, w celu podjęcia działań.

Ponadto:
W dniu 24.01.2017 funkcjonariusze SM udzielili asysty pracownikowi Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, współpracującemu z pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w lokalu przy ul.1 Maja 84, gdzie zamieszkuje starsza kobieta potrzebująca pomocy. W związku z tym, iż nie zastano osoby zamieszkującej pod wskazany adresem, będą prowadzone dalsze czynności.

W związku z wystąpieniem przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu żyrardowskiego oraz wprowadzeniem strefy zagrożonej w części naszego miasta, w dniach 24, 28.01.2017 funkcjonariusze SM, oprócz kontroli  sprzedawanych jaj nieoznakowanych oraz ubitego drobiu, z tak zwanego koszyka  na Targowisku Miejskim, przeprowadzili również objazdy cieków wodnych pod kątem ewentualnego padniętego ptactwa, wspierając tym samym Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żyrardowie, w ramach współpracy. Podczas przeprowadzonych kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości.

W dniu 24.01.2017 operator monitoringu zauważył, że w Parku Miejskim przy ul. Karola Dittricha, w rejonie budynku muzealnego, cztery osoby rzucają się śnieżkami. Z uwagi na ryzyko stłuczenia szyb w oknach zabytkowego budynku wysłano na miejsce patrol. Funkcjonariusze SM legitymowali wszystkich uczestników zabawy na śniegu oraz zastosowali wobec osób środki oddziaływania wychowawczego w postaci pouczeń, nie stwierdzając  zniszczenia mienia publicznego.

W dniu 26.01.2017 odholowano pojazd marki Renault na parking przy ul. Przemysłowej z ul. Bolesława Limanowskiego, w związku z blokowaniem wjazdu/wyjazdu do prywatnej posesji przy ul. Józefa Mireckiego 71. Za nieprawidłowe parkowanie, Marcin P. został ukarany mandatem karnym oraz poniesie koszty odholowania pojazdu.

W dniu 26.01.2017 operator monitoringu zauważył, przy ul. Krótkiej 52 zadymienie  oraz załogę straży pożarnej, która prowadzi akcję przy użyciu sygnałów uprzywilejowania. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że powodem zadymienia było zapalenie się sadzy w kominie.

W dniu 27.01.2017 funkcjonariusze SM udzielili asysty pracownikowi Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, przy ul.1 Maja 57. Interwencja dotyczyła zakłócania spokoju i porządku publicznego przez jednego z lokatorów. Z uwagi na to, że nie zastano osoby pod wskazanym adresem, będą prowadzone dalsze czynności wyjaśniające. 

W dniu 27.01.2017 operator monitoringu zauważył, przy ul. Gabriela Narutowicza, pojazd marki  Toyota zaparkowany, w rejonie przejścia dla pieszych. Wobec Magdaleny B. za ww. wykroczenie nałożono mandat karny.

W dniu 28.01.2017 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Księdza Ottona Wittenberga doszło do pogryzienia osoby przez psa. Wysłany na miejsce patrol potwierdził zgłoszenie. Osoba poszkodowana z urazem łydki, udała się do zakładu opieki zdrowotnej.  Na właścicielkę czworonoga Krystynę Ch., nałożono mandat karny za niezachowanie środków ostrożności, przy trzymaniu psa oraz zobligowano kobietę o poddanie psa obserwacji.

W dniu 28.01.2017 funkcjonariusze SM zabezpieczali podjazdowo imprezy związane z karnawałem. Jedna z imprez – Bal Prezydenta, który był zorganizowany przy ul. Stefana Jodłowskiego w obiekcie sportowym  AQUA, druga impreza odbywała się w Osiedlowym Domu Kultury przy ul. Księdza Ottona Wittenberga. Strażnicy miejscy czuwając nad bezpieczeństwem, spokojem i porządkiem publicznym nie odnotowali przypadków naruszenia prawa.

Podczas pełnionych służb dokonano 15 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 48 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 26 dotyczyło zdarzeń drogowych, 3 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 19 dotyczyły m.in.: przepełnionych koszy ulicznych; mężczyzny leżącego na ziemi; umieszczonego ogłoszenia w miejscu do tego nieprzeznaczonych; zadymienia spowodowanego zapaleniem się sadzy w kominie; ubytkami w nawierzchni jezdni; odwróconej tarczy znaku drogowego.