tel. alarmowy – 986

W minionych tygodniach Straż Miejska w Żyrardowie podjęła między innymi 105 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

W dniu 24.12.2016 funkcjonariusze podjęli czynności wobec mężczyzny, który na Pl. Jana Pawła II w okolicy kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia spożywał alkohol w miejscu publicznym. Za popełnione wykroczenie na Patryka W. strażnicy nałożyli mandat karny.

Ponadto:
W dniu 19.12.2016 operator monitoringu zauważył, że przy skrzyżowaniu ulicy Józefa Mireckiego z  ulicą Michała Ossowskiego, doszło do kolizji w ruchu drogowym z udziałem dwóch pojazdów. Prawdopodobnie pojazd osobowy wyjeżdżając z ulicy podporządkowanej, nie zachowując szczególnej ostrożności, w skutek czego uderzył w pojazd ciężarowy jadący drogą z pierwszeństwem. Wysłany na miejsce patrol SM zabezpieczył miejsce zdarzenia. Kierujący pojazdami mężczyźni, usunęli pojazdy z rejony skrzyżowania oraz doszli do porozumienia bez udziału służb porządkowych.

W dniu 20.12.2016 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul Andrzeja Struga 1 pojazd osobowy blokuje wjazd/wyjazd do garażu z posesji prywatnej. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Na miejsce wezwano holownik, który odholował pojazd marki Renault Laguna na parking przy ul. Przemysłowej. Za nieprawidłowe parkowanie Edyta D., została ukarana mandatem karnym oraz poniosła koszty odholowania pojazdu.

W dniu 20.12.2016 funkcjonariusze SM wspierali pracownika Wydziału Gospodarki Komunalnej w przeprowadzanych czynnościach przy ul. Farbiarskiej.

W dniu 21.12.2016 operator monitoringu zauważył, że przy skrzyżowaniu ulicy Stefana Okrzei z ulicą Waleriana Łukasińskiego stoi pojazd marki VOLVO, który zaparkowany był na chodniku, bezpośrednio przy przejściu dla pieszych. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Wobec Bogusława W., zastosowano mandat karny.

W dniu 22.12.2016 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Gdańskiej samotnie zamieszkuje mężczyzna, który od jakiegoś czasu stoi na ulicy z kamieniem w ręku. Wysłany na miejsce patrol potwierdził zgłoszenie. Do zziębniętej osoby wezwano pogotowie ratunkowe. Decyzją ratowników medycznych było przewiezienie mężczyzny do placówki medycznej, w celu hospitalizacji.

W dniu 22.12.2016 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że na terenie Targowiska Miejskiego potrzebna jest pomoc w uruchomieniu pojazdu za pomocą urządzenia Star Booster .Wysłany na miejsce patrol SM udzielił pomocy w rozruchu rozładowanego akumulatora, w pojeździe marki Mazda. Kolejne zgłoszenia, gdzie strażnicy udali się z pomocą w uruchomieniu silnika miało miejsce, w dniu 26.12.2016 przy ul. Joanny Froehlich oraz w dniu 29.12.2016 przy ul. Bolesława Limanowskiego. Jak widać w powyższych przypadkach, urządzenie okazało się pomocne i spełniło oczekiwania kierowców. Wdzięczni właściciele pojazdu dziękowali strażnikom.

W dniu 23.12.2016 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Parkingowej młoda kobieta została pogryziona przez kota. Osoba poszkodowana poinformowała funkcjonariuszy SM, że kot nie jest zwierzęciem dziko żyjącym, tylko posiada właściciela. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Podczas prowadzonych czynności ustalono właściciela kota. Za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, Janusz P. został ukarany mandatem karnym oraz zobligowany poddania kota obserwacji.

W dniu 24.12.2016 funkcjonariusze SM zabezpieczali stacjonarnie rejon kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia, w którym odbywała się Bożonarodzeniowa Msza Święta. Strażnicy miejscy czuwali nad bezpieczeństwem, spokojem i porządkiem publicznym. Podczas pasterki nie odnotowano przypadków naruszenia prawa.

W związku ostrzeżeniem o silnych wiatrach, wydanym przez Instytut Metrologii Gospodarki Wodnej, dotyczącego orkanu „Barbara”, zaplanowano na noc, przypadającą z 26.12.2016 na 27.12.2016 dodatkowe patrole, mające na celu działania prewencyjne, poprzez wychwytywanie wszelkich nieprawidłowości, spowodowanych anomaliami pogodowymi oraz informowanie na bieżąco odpowiednie służby o powstałych niebezpieczeństwach. Podczas akcji „Huragan” odnotowano jedynie zgłoszenie o zwalonym drzewie przy wejściu po Parku Miejskiego od ul. Stefana Żeromskiego.

W dniu 28.12.2016 operator monitoringu zauważył, że przy skrzyżowaniu ulicy Stefana Okrzei z ulicą Waleriana Łukasińskiego stojący pojazd marki Fiat, który był zaparkowany na chodniku bezpośrednio, przy przejściu dla pieszych. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Wobec Sławomira W., zastosowano mandat karny.

Sposób użytkowania wagi elektronicznej w sklepie jest obwarowany licznymi przepisami. Najważniejszym z nich jest konieczność posiadania legalizacji tego urządzenia i wszystkich wymaganych oznaczeń. W związku z tym podatnik użytkujący wagę sklepową może spodziewać się kontroli. I tak w dniu 28.12.2016, funkcjonariusze SM przeprowadzili kontrolę na stanowiskach handlowych, na terenie Targowiska Miejskiego. Jak to zwykle bywa, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, funkcjonariusz SM może wypisać podatnikowi mandat karny. I tak było w tym przypadku, na 36 skontrolowanych sprzedawców u trzech stwierdzono nieprawidłowości. Na Stanisławę J., Grażynę W., i Stanisława Ł. nałożono mandaty karne. Tego typu kontrole będą kontynuowane w przyszłości

W dniu 29.12.2016 funkcjonariusze straży miejskiej przeprowadzili wspólnie ze Strażą Pożarną kontrolę punktów sprzedaży materiałów pirotechnicznych zlokalizowanych na terenie całego miasta. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zabezpieczenia przeciwpożarowe, wystarczającą odległość materiałów pirotechnicznych od różnego rodzaju źródeł ciepła. Sprawdzano również, czy stoiska z petardami nie są umieszczone na drogach przeciwpożarowych, a także czy są one wyposażone w gaśnice proszkowe. Sprawdzano również czy są zamieszczone w widocznym miejscu informujące o zakazie sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18 roku życia. Powyższe kontrole przeprowadzane są w celu uniknięcia nieszczęśliwych zdarzeń związanych z nieprawidłowym odpalaniem petard, a także z jakimi konsekwencjami prawnymi może się wiązać sprzedaż ww. materiałów osobom nieletnim. W wyniku przeprowadzonych kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Podczas pełnionych służb dokonano 60 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 64 przypadki niestosowania się do przepisów prawa, z czego 33 dotyczyło zdarzeń drogowych, 1 spożywania alkoholu w miejscach publicznych, a 30dotyczyło m.in.: niesprawnego oświetlenia ulicznego oraz ozdób świątecznych; umieszczanego ogłoszenia w strefie płatnej bez zgody administratora oraz w miejscu do tego nie przeznaczonym; osoby śpiącej na chodniku prawdopodobnie po spożyciu alkoholu; zadymienia spowodowanego pożarem; uszkodzonych znaków drogowych; uszkodzonego boku wiaty przystanku komunikacji miejskiej; szarpaniny grupy osób na jezdni.