tel. alarmowy – 986

W ubiegłym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie, podjęła między innymi 21 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych.

Ponadto:

W dniach od 29.08.-02.09.2022 funkcjonariusze SM przeprowadzali kontrole umów i wywozów nieczystości z prowadzonej działalności gospodarczej. W tym tygodniu kontrole zostały przeprowadzone w punktach zlokalizowanych przy ul. gen. Jarosława Dąbrowskiego, ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego, ul. Grunwaldzkiej, ul. Pawła Hulki-Laskowskiego, ul. gen. Józefa Hallera, ul. Henryka Holca, ul. Jeżynowa i ul. Jałowcowa. W trakcie kontroli udzielono jednego pouczenia, w pozostałych przypadkach kontrola nie wykazała nieprawidłowości.

W dniu 29.08.2022 r., dyżurny SM przyjął zgłoszenie o pojazdach zaparkowanych na podjeździe dla karetek, przy ul. Bolesława Limanowskiego 30. Funkcjonariusze SM wystawili wezwanie na pojazd marki Nissan, na które stawił się kierujący Stepan B. Za niezastosowanie się do znak B-1 ,,zakaz ruchu w obu kierunkach”, został ukarany mandatem karnym.

W dniu 29.08.2022 r., za pomocą systemu monitoringu miejskiego, zauważono na
ul. Legionów Polskich 71, postój pojazdów w zatoce autobusowej komunikacji publicznej. Funkcjonariusze SM wystawili dwa wezwania dla kierujących, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego.

W dniu 30.08.2022 r., wpłynęło zgłoszenie do dyżurnego SM, dotyczące jeżdżenia pojazdami typu widlak po chodniku na ul. Jaktorowskiej przy Leśnej, co mogło spowodować uszkodzenie chodnika. Patrol SM przeprowadził rozmowę z kierownikiem punktu sprzedaży obligując do właściwego użytkowania chodnika.

W dniu 30.08.2022 r., przy pomocy systemu monitoringu miejskiego, zaobserwowano nieprawidłowo zaparkowane pojazdy na ul. ks. Ottona Wittenberga 5 i ul. Szarych Szeregów. Funkcjonariusze SM na kierującą pojazdem marki BMW Annę C., za postój w rejonie skrzyżowania, nałożyli mandat karny. Dla kierującego pojazdem marki Toyota zostało wystawione wezwanie, na które stawił się Wiesław P. Za postój w rejonie przejścia dla pieszych ww. został również ukarany mandatem karnym.

W dniu 30.08.2022 r., mieszkaniec ul. Ludwika Waryńskiego zgłosił, że najprawdopodobniej przez korzenie drzewa, podniosła się kostka chodnikowa i istnieje niebezpieczeństwo potknięcia się. Strażnicy potwierdzili zgłoszenie. Została wykonana dokumentacja fotograficzna, a zgłoszenie przekazane do Wydziału Dróg i Transportu Miejskiego Urzędu Miasta.

W dniu 30.08.2022 r., funkcjonariusze SM w trakcie patrolu ulic miasta Żyrardowa, zauważyli na ul. Stanisława Moniuszki, że pojemnik na szkło jest przewrócony i zniszczony, a wokół leżą duże ilości opakowań szklanych. Zgłoszenie przekazano do administracji budynku.

W dniu 30.08.2022 r., mieszkaniec ul. ks. Stanisława Brzóski zgłosił, że od długiego czasu w rejonie „wyje” alarm i jest to uciążliwe. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie, które zostało przekazane do użytkownika budynku, w celu podjęcia działań.

W dniu 30.08.2022 r., mieszkaniec zgłosił, że na ul. Łąkowej przy ul. Jana Skrowaczewskiego stoi pojazd ciężarowy typu TIR, w miejscu niedozwolonym. Patrol SM potwierdził postój zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 ton i długości powyżej 12 m, poza wyznaczonym w tym celu parkingiem. Funkcjonariusze SM wystawili wezwanie dla kierującego pojazdem marki Mercedes.

W dniu 31.08.2022 r., za pomocą systemu monitoringu miejskiego, zauważono pojazdy zaparkowane w zatoce przystanku komunikacji publicznej przy ul. Legionów Polskich. Patrol SM wystawił dwa wezwania dla kierujących pojazdem marki Seat i Volkswagen.

W dniu 31.08.2022 funkcjonariusze SM podjęli współpracę z Powiatowym Lekarzem Weterynarii na ul. Henryka Sienkiewicza, w związku ze zgłoszeniem o chorym psie z ubytkami sierści. Ustalono, że zwierzak jest w trakcie leczenia i tym samym znajduje się pod opieką weterynarza. Dalsze ustalenia w sprawie dobrostanu psa prowadzi Powiatowy Lekarz Weterynarii.

W dniu 01.09.2022 r., wpłynęło zgłoszenie do dyżurnego SM, że przy ul. Jana Skrowaczewskiego na lądowisku dla śmigłowców, ustawia się ,,wesołe miasteczko”. Wysłany na interwencję patrol SM potwierdził zgłoszenie. Rozkładane elementy były ustawione niezgodnie z planem. Nakazano zaprzestać dalszego ustawiania konstrukcji i przeniesienia w wyznaczone miejsce, poza terenem lądowiska.

W dniu 01.09.2022 r., wpłynęło zgłoszenie do dyżurnego SM, że na ul. Promiennej mieszkanka ma całkowicie zablokowany wyjazd z posesji, przez zaparkowany pojazd marki Citroen. Wysłany na interwencję patrol SM, potwierdził zgłoszenie. W celu udrożnienia wyjazdu, na miejsce został wezwany holownik. W międzyczasie przyszła kierująca Dorota K, która za popełnione wykroczenie, została ukarana mandatem karnym.

W dniu 01.09.2022 r., poczet sztandarowy SM uczestniczył na terenie cmentarza, we wspólnym uczczeniu pamięci polskich żołnierzy walczących w II wojnie światowej, przy Pomniku Żołnierzy Września, upamiętniając 83 rocznicę jej wybuchu. Po uroczystym apelu, funkcjonariusze SM brali udział we mszy św. w kościele Matki Bożej Pocieszenia.

W dniu 01.09.2022 r., mieszkaniec zgłosił, że na ul. Moniuszki, parkuje pojazd na terenie zieleni. Strażnicy miejscy na miejscu zgłoszenia, wystawili wezwanie dla kierującego pojazdem marki BMW, który zaparkował na trawniku.

W dniu 02.09.2022 r., dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że pojazd ciężarowy zerwał jakiś przewód na ul. Michała Kleofasa Ogińskiego, po czym odjechał. Zgłoszenie zostało potwierdzone przez patrol SM. Został naderwany światłowód, który zwisał na jezdnią. Ponadto doszło do uszkodzenia znaku drogowego. Funkcjonariusze SM oznakowali przewód taśmą biało-czerwoną, a jego nadmiar zabezpieczyli na poboczu. Zgłoszenie zostało przekazane do firmy telekomunikacyjnej do pilnej naprawy, natomiast uszkodzenie znaku drogowego do Wydziału Dróg i Transportu Miejskiego w Urzędzie Miasta.

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego strażnicy miejscy pełnili służbę w rejonach szkół, w celu zapewnienia bezpiecznego dotarcia dzieci i młodzieży do szkoły. Dyscyplinowano również rodziców/ opiekunów, którzy dowożąc dzieci do szkoły, nie zawsze stosowali się do obowiązujących przepisów, stwarzając jednocześnie zagrożenie w ruch drogowym. Patrole funkcjonariuszy będą kontynuowane cyklicznie przy poszczególnych szkołach na terenie miasta.

W dniu 02.09.2022 r., dyżurny SM przyjął zgłoszenie od mieszkańca, że znalazł na ul. Środkowej dużego, bezpańskiego psa. Osoba zobowiązała się zostać ze zwierzakiem do czasu przyjazdu osoby odławiającej bezpańskie zwierzęta z terenu miasta Żyrardowa.

W dniu 02.08.2022 r., mieszkaniec miasta zgłosił dyżurnemu SM, że przy ul. Andrzeja Struga 4 na trawniku, stoi zaparkowany pojazd. Wysłany na zgłoszenie patrol SM wystawił dwa wezwania na nieprawidłowo zaparkowane pojazdy marki Opel i Toyota.

W dniu 02.09.2022 r., funkcjonariusze SM w trakcie patrolu ulic miasta Żyrardowa, zauważyli kolizję drogową pojazdów w Alei Partyzantów, przy skrzyżowaniu z ul. Józefa Mireckiego. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, iż sprawca kolizji jest pod wpływem alkoholu, w związku z czym został ujęty, w celu prowadzenia dalszych czynności. Strażnicy miejscy zabezpieczali miejsce kolizji do czasu usunięcia pojazdów i tym samym zagrożenia w ruchu drogowym.

W dniu 02.09.2022 r., patrol SM podjął czynności na ul. Waleriana Łukasińskiego, w związku z pojazdem marki Chevrolet zaparkowanym w miejscu obowiązywania znaku B-36 ,,zakaz zatrzymywania się”. Funkcjonariusze wystawili wezwanie dla kierującego do stawienia się w siedzibie SM, w celu złożenia wyjaśnień.

W dniu 03.09.2022 r., za pomocą systemu monitoringu miejskiego, zauważono w godzinach nocnych bójkę mężczyzn na ul. 1 Maja przy ul. Ludwika Waryńskiego. Na miejsce zdarzenia został wysłany patrol, w celu podjęcia interwencji.

W dniu 03.09.2022 r., wpłynęło zgłoszenie do dyżurnego SM, dotyczące blokowania chodnika przez nieprawidłowo zaparkowany pojazd na ul. Bolesława Limanowskiego, którego kierowca zaparkował w taki sposób, że zablokował praktycznie cały chodnik, uniemożliwiając tym samym przejście pieszym uczestnikom ruchu. Strażnicy miejscy wystawili wezwanie dla kierującego pojazdem marki Mercedes, na które stawił się Bartosz K. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego na ww. został nałożony mandat karny.

W dniu 03.09.2022 r., odbyła się czwarta edycja rajdu rowerowego organizowanego przez Miasto Żyrardów. Funkcjonariusze SM zabezpieczali przejazd uczestników rajdu ulicami miasta. Rajd rozpoczął się na torze kolarskim przy ul. Stefana Żeromskiego, a zakończył na terenie Aqua Żyrardów. Wszyscy uczestnicy dotarli bez szwanku do mety rajdu.

W dniu 03.09.2022 r., strażnicy miejscy zabezpieczali imprezę, zorganizowaną z okazji pożegnania lata w mieście, na terenie kompleksu sportowo- rekreacyjnego AQUA, przy ul. rtm. Witolda Pileckiego 25/27, w trakcie której nie odnotowano nieprawidłowości.

W dniu 04.09.2022 r., strażnicy miejscy podjęli interwencję w związku ze zgłoszeniem, dotyczącym parkujących pojazdów w strefie zamieszkania, poza miejscem wyznaczony przy Szpitalnej. Zostały wystawione trzy wezwania dla kierujących pojazdem marki Renault, Ford i Volkswagen.

W dniu 04.09.2022 r., za pomocą systemu monitoringu miejskiego, zauważono motocyklistę na ul. 1 Maja, któremu z pojazdu wyciekał olej na jezdnię i chodnik, powodując zagrożenie dla innych kierujących. Na miejsce została wezwana jednostka PSP, która zneutralizowała plamę. Kierujący pojazdem Suzuki, Jakub S., za zanieczyszczenie drogi, został ukarany mandatem karnym.

W dniu 04.09.2022 r., patrol SM udzieli wsparcia jednostce PSP na ul. Filipa de Girarda 11. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy SM w czasie wycinki złamanego drzewa na parkingu.

W dniu 04.09.2022 r. w trakcie patrolu ulic miasta Żyrardowa, funkcjonariusze SM podjęli czynności na ul. Franklina Roosevelta 5. Kierujący pojazdem marki Opel zaparkował w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych, co ograniczyło widoczność i bezpieczne korzystanie z przejścia. Strażnicy miejscy wystawili wezwanie dla kierującego.

Podczas pełnionych służb dokonano 11 legitymowań prewencyjnych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 22 przypadki niestosowania się do przepisów prawa, z czego 15 dotyczyło zdarzeń drogowych, 1 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, 6 dotyczyło: nierówności chodnika i ubytków w jezdni, niesprawnej latarni oświetlenia ulicznego, zanieczyszczenia jezdni olejem silnikowym, bójki mężczyzn, odklejających się plakatów ze słupa ogłoszeniowego, przepełnionego kosza ulicznego.