tel. alarmowy – 986

W okresie 11.10.2021-17.10.2021 Straż Miejska w Żyrardowie, podjęła między innymi 52 interwencje w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych.
W dniu 11.10.2021 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Adama Mickiewicza na terenie ogródków działkowych, jest coś wypalane, przez co powstało duże zadymienie. Funkcjonariusze SM na miejscu zgłoszenia stwierdzili spalanie liści w beczce. Osoba została pouczona i zobligowana do ugaszenia ognia.
W dniu 11.10.2021 patrol SM uczestniczył w odholowaniu pojazdu marki BMW, którego stan wskazywał na długotrwałe nieużytkowanie. Uszkodzony pojazd był otwarty i zajmował miejsce parkingowe przy ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa-Nila. Po wezwaniu holownika, samochód został przetransportowany na parking strzeżony przy ul. Przemysłowej.
W dniu 12.10.2021 mieszkanka zgłosiła do dyżurnego SM, że ma zablokowany wyjazd z posesji przy ul. Jasnej. Funkcjonariusze SM na miejscu potwierdzili zgłoszenie. Kierującego pojazdem marki Hyundai ustalili w pobliskiej przychodni, dzięki czemu Witold O. uniknął poniesienia kosztów odholowania pojazdu, natomiast za naruszenie przepisów ruchu drogowego, został ukarany mandatem karnym.
W dniu 12.10.2021 dyżurny SM przyjął zgłoszenie, dotyczące zapadliny w chodniku przy ul. Romana Dmowskiego. Wysłany na interwencję patrol SM potwierdził rozległą zapadlinę w jezdni z kostki brukowej, stwarzającą niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Funkcjonariusze SM prowizorycznie zabezpieczyli miejsce taśmą biało-czerwoną oraz zaparkowanym pojazdem służbowym, do czasu przyjazdu wezwanej ekipy PGK.
W dniu 12 i 13.10.2021 wpłynęło zgłoszenie o dużym zadymieniu na ul. Stanisława Moniuszki oraz ul. Pawła Hulki-Laskowskiego Patrol SM przeprowadził kontrole palenisk na nieruchomościach, nie stwierdzając nieprawidłowości. Piece opalane były węglem i drewnem. Zadymienie było spowodowane niewłaściwym rozpalaniem (foto nr 9).
W dniu 12.10.2021 za pomocą systemu monitoringu miejskiego, zauważono na ul. Legionów Polskich pojazd marki Opel, którego kierujący parkując na chodniku, nie pozostawił 1,5 m szerokości chodnika na przejście pieszych. Wysłany na interwencję patrol SM wystawił wezwanie dla kierującego.
W dniu 13.10.2021 udzielono asysty pracownikowi WGK na placu budowy przy ul. Legionów Polskich, w związku ze zgłoszeniem o odprowadzaniu wody z terenu budowy do studzienki deszczowej, która spływa do rzeki Pisi-Gągoliny. Kontrola nie wykazała nieprawidłowości.
W dniu 13.10.2021 w trakcie patrolu ulic miasta Żyrardowa, funkcjonariusze SM zauważyli na ul. Andrzeja Struga starszą kobietę, która ma krwawiące rany na twarzy i głowie. Przy kobiecie był obecny przechodzień, który wezwał zespół ratownictwa medycznego. Funkcjonariusze udzielili pomocy kobiecie, opatrując urazy. Jak się okazało, Daniela O. straciła przytomność i niefortunnie upadła na chodnik w pobliżu miejsca zamieszkania. Patrol SM potwierdził wezwanie zespołu karetki pogotowia, która po przyjeździe zabrała ww. do placówki medycznej.

W dniu 13.10.2021 do dyżurnego SM wpłynęło zgłoszenie, dotyczące podrzucenia kilku zużytych opon samochodowych i zderzaka samochodowego na teren nieruchomości przy ul. Stefana Żeromskiego, z pojazdu marki Fiat Ducato. Została zgromadzona stosowna dokumentacja, w celu prowadzenia dalszych czynności wyjaśniających w sprawie.
W dniu 13.10.2021 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, dotyczące nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów na ul. Andrzeja Struga. Wysłany na interwencję patrol SM, wystawił sześć wezwań dla kierujących, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego.
W dniu 14.10.2021 wpłynęło do dyżurnego SM zgłoszenie, dotyczące przebywającego mężczyzny na przystanku komunikacji publicznej przy 1 Maja, którego stan może wymagać interwencji funkcjonariuszy SM. Na miejscu, patrol zastał nietrzeźwego mężczyznę, który zakłócał spokój i porządek publiczny. Po przeprowadzonych badaniach w ZOZ, Mieczysław. P. został osadzony w PDOZ do wytrzeźwienia. W dniu 15.10.2021 na ww. został nałożony mandat karny.
W dniu 15.10.2021 mieszkaniec zgłosił do dyżurnego SM, że ma zablokowany wyjazd z nieruchomości przy ul. 1 Maja. Funkcjonariusze SM na miejscu potwierdzili blokowanie wyjazdu, przez zaparkowany pojazd marki Fiat Seicento. Samochód został odholowany na parking strzeżony przy ul. Przemysłowej. W niedługim czasie stawiła się kierująca Ewelina K., która za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem karnym. Ww. poniesie również koszty holowania pojazdu.
W dniu 16.10.2021 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że na ul. Juliusza Słowackiego leży osoba. Funkcjonariusze SM na miejscu zastali leżącego mężczyznę na chodniku, który był po użyciu alkoholu oraz posiadał liczne otarcia twarzy i zakrwawioną głowę. Do mężczyzny wezwano zespół ratownictwa medycznego, który zabrał ww. do placówki medycznej, w celu przeprowadzenia dalszych badań. Za popełnienie nieobyczajnego wybryku Tomasz J. w dniu 17.10.2021, został ukarany mandatem karnym.
W dniu 17.10.2021 funkcjonariusze SM w trakcie patolu ulic miasta Żyrardowa, zauważyli dwie osoby spożywające alkohol w miejscu publicznym, co miało miejsce na ul. Stanisława Wyspiańskiego oraz na ul. Gdańskiej. Za naruszenie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi na Kamil W. i Mykhaila R., zostały nałożone mandaty karne.
W okresie od 11.10.-17.10.2021 do dyżurnego SM wpłynęły cztery zgłoszenia, dotyczące bezpańskich psów wałęsających się po ulicach miasta Żyrardowa. Jedno zgłoszenie dotyczyło pozostawionego kota na klatce schodowej, którego nikt nie dożywiał. Wszystkie zgłoszenia zostały przekazane do osoby zajmującej się odławianiem zwierząt z terenu miasta i bezpiecznie umieszczone w schronisku przy ul. Czystej.
Podczas pełnionych służb dokonano 21 legitymowań prewencyjnych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 31 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 25 dotyczyło zdarzeń drogowych, 6 dotyczyło m.in. zanieczyszczonych miejsc publicznych, niesprawnego oświetlenia ulicznego, osób dewastujących kosze uliczne.