tel. alarmowy – 986

W ubiegłym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie, podjęła między innymi 53 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych.

W dniu 16.02.2021 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że na klatce schodowej budynku mieszkalnego przy ul. Jana Kilińskiego leży mężczyzna. Wysłany na miejsce patrol, ujawnił leżącego mężczyznę w stanie upojenia alkoholowego z otwartą raną podbródka, z którym nie można było nawiązać kontaktu.  Z uwagi na okoliczności i krwawiącą ranę wezwano na miejsce ratowników medycznych, w celu oceny stanu zdrowia osoby. W ocenie ratowników, mężczyzna potrzebował natychmiastowej pomocy medycznej, ponieważ jego stan wskazywał na zatrucie organizmu alkoholem. W związku z powyższym Arkadiusza S., przewieziono do placówki medycznej, w celu hospitalizacji. Wobec mężczyzny zastosowano mandat karny.

W dniu 16.02.2021 operator monitoringu zauważył, że przy ul. Józefa Mireckiego zaparkował pojazd osobowy marki Skoda, na miejscu wyznaczonym dla osoby niepełnosprawnej, bez karty uprawniającej do parkowania na ww. miejscu. Wysłany na miejsce patrol SM., ujawnił na miejscu kierującego pojazdem Artura K. Za popełnione wykroczenie, kierujący z miejscowości Budy Grzybek został ukarany mandatem karnym. 

W dniu 16.02.2021 strażnicy miejscy realizując swoje zadania, będąc w patrolu zmotoryzowanym, zauważyli na ul. Armii Krajowej pojazd osobowy, z którego wydobywa się gęsty dym. Niezwłocznie podjęli czynności, w celu ugaszenia pożaru pojazdu używając do tego gaśnicy proszkowej. A następnie zepchnięto pojazd na pobocze. Jak się okazało doszło do samozapłonu instalacji elektrycznej w pojeździe marki Golf.   

W dniu 16.02.2021 operator monitoringu zauważył, że przy ul. 1 Maja, zaparkował pojazd osobowy marki Toyota na chodniku za pasem zieleni, w strefie obowiązywania znaku B-36 „zakazu zatrzymywania się”. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził wykroczenie oraz podjął czynności zmierzające do ukarania kierującego.  Mieszkaniec Mszczonowa, Andrzej B., odmówił przyjęcia grzywny w postepowaniu mandatowym. Wobec powyższego został skierowany wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego za popełnione wykroczenie.    

W dniu 18.02.2021 do dyżurnego SM wpłynęło zgłoszenie, od jednej z mieszkanek kamienicy przy ul. 1 Maja, że od dłuższego czasu nie widziała swojego sąsiada, którego wcześniej widywała codziennie, a wielokrotne dzwonienie i stukanie do drzwi lokalu nie przynoszą rezultatu. Podjęto czynności, mające na celu ustalenie krewnych mężczyzny, a następnie nawiązano kontakt telefoniczny z bratem ww. Po dotarciu mężczyzny z kluczami na miejsce, funkcjonariusze SM razem z nim, udali się do lokalu. Wewnątrz mieszkania ujrzeli ciało mężczyzny, które leżało na podłodze pomiędzy łóżkiem a stolikiem. Powiadomiono niezwłocznie wszystkie służby przewidziane prawem do podjęcia dalszych działań w przedmiotowej sprawie, które ustalą okoliczności śmierci mieszkańca Żyrardowa. 

W nawiązaniu do artykułu z poprzedniego tygodnia Straż Miejska w Żyrardowie informuje: podczas cyklicznych zadań w zakresie kontroli miejsca, w którym osiedlił się bezdomny mężczyzna, w dniu 18.02.2021 funkcjonariusze SM zauważyli, że drzwi do kontenera, przy ul. Jana Brzechwy są zabezpieczone od środka, a leżący na wersalce mężczyzna w ogóle nie reaguje.

Strażnicy doskonale znali to miejsce, od tygodnia podjeżdżali cyklicznie z termosem herbaty, do mężczyzny z odmrożeniami kończyn dolnych, który zawsze odmawiał jakiejkolwiek innej pomocy, w tym medycznej. Funkcjonariusze SM, za każdym razem mieli też nadzieję, że p. Sylwester w końcu przyjmie pomoc, którą mu proponowali. Nieogrzewany kontener stał się dla osoby bezdomnej pułapką, gdyż wewnątrz pomieszczenia temperatura odczuwalna, była niższa niż na zewnątrz. Sytuacją była na tyle dramatyczna, że z skrajnie wyziębionym mężczyzną nie było kontaktu. Decyzja mogła być tylko jedna. Natychmiast wezwano załogę ratowników medycznych, w celu ratowania życia osoby bezdomnej. Wezwany Zespół RM niezwłocznie zajął się p. Sylwestrem, który był w stanie skrajnego wychłodzenia organizmu i został przetransportowany do szpitala. Pomiar temperatury ciała wskazał 31,0 °C. W ocenie medyków interwencja i podjęte działania strażników, uratowały mężczyźnie życie. Funkcjonariusze SM odetchnęli z ulgą. Działania przyczyniły się do umieszczenia mężczyzny w placówce medycznej. Teraz p. Sylwester jest w dobrych rękach. Informacja, jaką otrzymaliśmy z placówki medycznej następnego dnia, ucieszyła wszystkich, mężczyzna przeżył i pozostanie w szpitalu na długi okres, aż dojdzie do zdrowia i sprawności, czego szczerze życzą wszyscy funkcjonariusze SM. 

W dniach 18 i 21.02.2021 strażnicy miejscy przeprowadzili kontrole przy piecu, w budynkach przy ul. Jaśminowej oraz Izy Zielińskiej. Funkcjonariusze SM, podjęli czynności w związku ze zgłoszeniem. Przeprowadzone kontrole nie wykazała nieprawidłowości.   

W dniu 18.02.2021 funkcjonariusze SM podjęli czynności przy ul. Armii Krajowej, gdzie ujawnili brak pokrywy studzienki. Z uwagi na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia, strażnicy wygrodzili miejsce zagrożenia taśmą ostrzegawczą oraz zakryli duży otwór drewnianą paletą. O zaistniałym zdarzeniu powiadomiono odpowiednie służby, w celu podjęcia przez nich dalszych działań. W ten sposób udało się zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi.     

Problem żebractwa pojawia się cyklicznie na terenie miasta. Dzienny dochód żebraka to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a w największych miastach, nawet kilkaset. Straż miejska apeluje: nie dawajmy żebrakom pieniędzy. Nie oszukujmy siebie, że spełniamy dobry uczynek. I tak dniu 21.02.2021, operator monitoringu zauważył na ul. Gabriela Narutowicza, przed kościołem mężczyznę, który żebrał w miejscu publicznym. Wysłany na miejsce patrol SM ujął Leszka B., mieszkańca Łodzi, wobec którego zastosowano środki oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia. Żal i współczucie powodują, że przechodnie wrzucają pieniądze do wystawionych kubeczków czy kartoników. Straż Miejska nie pozostawia jednak złudzeń: ofiarowana złotówka niekoniecznie spożytkowana będzie na zaspokojenie podstawowych potrzeb niezbędnych do życia, często wydawana jest na alkohol. 

W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie pomagała w 2 przypadkach, w uruchomieniu samochodów za pomocą urządzenia rozruchowego na ulicy gen. Władysława Sikorskiego i ul. Romualda Mielczarskiego. Mieszkańcy za udzielenie ww. pomocy, byli bardzo wdzięczni. W każdym przypadku udało się uruchomić pojazd.

Podczas pełnionych służb dokonano 12 legitymowań prewencyjnych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 30 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 20 dotyczyło zdarzeń drogowych, 3 spożywania alkoholu w miejscach publicznych, 7 dotyczyło m.in.: niesprawnego oświetlenia ulicznego; oberwanej rynny spustowej na wiacie; ubytku w nawierzchni jezdni; zanieczyszczonego miejsca publicznego, przy pojemniku na szklane odpady; osoby żebrzącej przy kościele. braku oznak usuwania śliskości na chodniku.