tel. alarmowy – 986

W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie, podjęła między innymi 27 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

W dniu 21.06.2019 operator monitoringu zauważył przy Pl. Jana Pawła II, siedzących na ławce dwóch mężczyzn, którzy spożywali alkohol w miejscu publicznym. W związku z powyższym wykroczeniem Piotr W. i Robert B., zostali ukarani mandatami karnymi (foto nr1).

W dniu 23.06.2019 funkcjonariusze SM podjęli czynności w Parku Miejskim, przy ul. Karola Dittricha, wobec dwóch mężczyzn, którzy nie stosowali się do przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wysłany na miejsce patrol SM wobec Włodzimierza L. oraz Mariusza R. zastosował grzywny w postępowaniach mandatowych.

Ponadto:

W dniu 18.06.2019 funkcjonariusze SM współpracowali z pracownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej, w czynnościach przy ul. Lelewela, ul Kasprowicza, ul. Tarugutta oraz ul. Sosnowej, gdzie została przeprowadzona kontrola dobrostanu zwierząt, w związku ze zgłoszeniami. W wyniku prowadzonych czynności, wystawiono wezwania, w celu okazania szczepień zwierząt, w siedzibie SM, w określonym terminie.

W dniu 19.06.2019 operator monitoringu zauważył, przy skrzyżowaniu ulicy 1 Maja z ulicą Ludwika Waryńskiego, że doszło do wypadku drogowego, motocykla z pojazdem osobowym. W celu szybkiego dotarcia w ww. rejon, strażnicy miejscy użyli sygnałów uprzywilejowania. Na miejscu ujawniono poszkodowanego motocyklistę, który leżał na jezdni ze złamaną nogą. Kierujący pojazdem, który nie zachował szczególnej ostrożności, wymusił pierwszeństwo i uderzył w motocyklistę. Na miejsce wezwano załogę ratowników medycznych, którzy po przybyciu w ww. rejon przewieźli mężczyznę do placówki medycznej, w celu hospitalizacji. Dalsze czynności zostały podjęte przez KPP (foto nr 2,3).

W dniu 20.06.2019 ulicami miasta Żyrardowa odbyły się cztery procesje Bożego Ciała. Funkcjonariusze Straży Miejskiej zabezpieczali trasy przemarszu i zadbali o spokojny przebieg uroczystości kościelnych (foto nr 4).

W dniu 20.06.2019 operator monitoringu zauważył, przy skrzyżowaniu ulicy Gen. Władysława Sikorskiego z ulica Mostową, że doszło do kolizji drogowej z udziałem dwóch pojazdów osobowych. Funkcjonariusze SM jako pierwsi dotarli do miejsca zdarzenia i podjęli czynności, w celu zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przybyła na miejsce załoga ratowników medycznych, udzieliła pomocy jednej poszkodowanej osobie (foto nr 5).

W dniu 21.06.2019 operator monitoringu zauważył, przy skrzyżowaniu ulicy Gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” z ulicą Środkową, że doszło do kolizji dwóch pojazdów osobowych. Na miejsce wysłano patrol SM, w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Powiadomiono załogę ratowników medycznych, PSP oraz KPP. Do czasu przyjazdu służb przewidzianych prawem, funkcjonariusze SM czuwali nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Strażnicy miejscy po przekazaniu KPP miejsca zdarzenia, udali się do realizowania kolejnych zadań (foto nr 6).

Żyrardowianie od paru lat świętują hucznie obchody Święta Lnu, które trwają dwa dni. W tym roku świętowanie zaplanowano w dniu 22 i 23 czerwca. Dzień rozpoczęcia obchodów poprzedziła uroczysta parada ulicami miasta. Grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne przejechały na Pl. Jana Pawła II, gdzie zaprezentowały się szerszej publiczności. Oprócz tego uczestnicy imprezy mieli okazję dowiedzieć się, czym na co dzień zajmowali się pracownicy naszej osady fabrycznej. Jednocześnie w tym samym czasie na scenie odbyły się koncerty oraz inne występy. Na uczestników imprezy masowej czekały tematyczne pamiątki oraz food trucki z jedzeniem. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Żyrardowie czynnie włączyli się w zabezpieczenie ładu i porządku imprezy. Doświadczenie i wiedza strażników miejskich, pozwoliła na spokojny przebieg uroczystości, podczas której nie odnotowano przypadków naruszenia prawa.

Podczas pełnionych służb dokonano 28 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 26 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 16 dotyczyły zdarzeń drogowych, 4 spożywania alkoholu w miejscach publicznych, a 6 dotyczyło m.in.: przepełnionych koszy ulicznych; oberwanego banera reklamowego; awarii oświetlenia ulicznego