tel. alarmowy – 986

KRONIKA (17.09.2018-23.09.2018)

W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie podjęła między innymi 37 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych.

W dniu 17.09.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że w okolicy przedszkola przy ul. Bohaterów Warszawy, przebywa mężczyzna, który zza ogrodzenia zaczepia dzieci, bawiące się na przedszkolnym planu zabaw. Wysłany na miejsce patrol SM ujął nietrzeźwego mężczyznę, którego wygląd zewnętrzny odpowiadał rysopisowi, w przekazanym przez operatora zgłoszeniu. W trakcie prowadzenia czynności ustalono, że Krzysztof D., zakłócał spokój i porządek publiczny po użyciu alkoholu oraz dopuścił się zaśmiecenia miejsca publicznego poprzez wyrzucenie butelki. Za ww. wykroczenia mieszkaniec, Walerian został ukarany mandatami karnymi.

W dniu 18.09.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Działkowej zamieszkuje samotna, sędziwa kobieta, która wyszła z domu i nie może się dostać z powrotem na teren posesji. Wysłani na miejsce funkcjonariusze SM udzielili pomocy osobie w dostaniu się na teren nieruchomości. Jednocześnie nawiązano kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, w celu podjęcia działań pomocowych.

W dniu 20.09.2018 przedstawiciel Straży Miejskiej uczestniczył w spotkaniu Rady Osiedla Teklin. Podczas spotkania udzielono informacji o podjętych działaniach oraz udzielono odpowiedzi na zadawane pytania.
W dniu 21.09.2018 operator monitoringu zauważył, przy ul. Gabriela Narutowicza pojazd osobowy marki Volkswagen, który zaparkował na oznakowanym przejściu dla pieszych. Kierujący pojazdem zaparkował w sposób zagrażający bezpieczeństwu w ruchu pojazdów, a przede wszystkim w ruchu pieszych. W związku z powyższym na Mirosława R. strażnicy miejscy nałożyli mandat karny.

W dniu 21.09.2018 operator monitoringu zauważył przy ul. 1 Maja, mężczyznę z charakterystycznej żółtej kurtce, który poprzez wchodzenie na jezdnię, zatrzymywał przejeżdżające pojazdy osobowe, a następnie próbował wsiadać do samochodów. Wysłany na miejsce patrol SM ujął Tomasza Cz., który będąc po użyciu alkoholu, stwarzał bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym. Wobec ww. za zakłócanie spokoju i porządku publicznego, w stanie nietrzeźwości, funkcjonariusze SM ukarali ww. mandatem karnym.

W dniu 22.09.2018 funkcjonariusz SM wspólnie z KPP zabezpieczali „Bieg Solidarności”, zorganizowanej w rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. Uczestnicy biegu ulicznego wyruszyli z ul. Hillego w kierunku ul. Wyspiańskiego, ul. Żeromskiego do ul. Piastowskiej, gdzie znajdowała się meta. Strażnicy miejscy zabezpieczali bieg pojazdem służbowym, przy użyciu sygnałów uprzywilejowania, czuwając nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym i pieszym wszystkich uczestników biegu oraz społeczności lokalnej. Podczas imprezy sportowej nie odnotowano przypadków naruszenia prawa.

W związku z uroczystością powstania NSZZ „Solidarność”, w dniu 23.09.2018 przedstawiciele solidarności uczcili rocznicę wydarzeń sierpniowych, Mszą Świętą w parafii Karola Boromeusza. Udział w nabożeństwie brał przedstawiciel straży miejskiej i poczet sztandarowy. Po zakończeniu mszy nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem „Solidarności”.
W dniu 23.09.2018 operator monitoringu zauważył, że przy ul 1 Maja doszło do wypadku na oznakowanym przejściu dla pieszych, z udziałem dziecka. Z obserwacji operatora można było stwierdzić, że chłopiec biegnąc wtargnął na jezdnie, wprost pod nadjeżdżający pojazd osobowy. Niezwłocznie wezwano na miejsce załogę ratowników medycznych. Jako pierwsi na miejscu zdarzenia pojawili się przypadkowo przejeżdżający wozem strażacy PSP, którzy udzielili pierwszej pomocy dziecku. Następnie przybyła karetka pogotowia, która przewiozła poszkodowanego do placówki medycznej w celu hospitalizacji. Dalsze czynności, w ustaleniu okoliczności zdarzenia, zostały podjęte przez służby przewidziane prawem.

Podczas pełnionych służb dokonano 23 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 50 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 30 dotyczyło zdarzeń drogowych, 3 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 17 dotyczyło m.in.: zanieczyszczonych miejsc publicznych oraz przepełnionych koszy ulicznych; awarii oświetlenia ulicznego; uszkodzonych urządzeń użyteczności publicznej; osób śpiących na ławkach; osoby wchodzącej na pomnik w parku miejskim; mężczyzny rozrzucającego śmieci wokół ławki w parku miejskim; osób poruszających się środkiem jezdni, które stwarzały zagrożenie w ruchu drogowym; mężczyzny pod wpływem alkoholu, który zaczepiał ludzi i próbował wsiadać do samochodów; bójki osób.

Kategorie: KRONIKA 2018r.