tel. alarmowy – 986

KRONIKA (03.09.2018-09.09.2018)

W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie, podjęła między innymi 27 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

W dniu 04.09.2018 operator monitoringu zauważył, w Parku Miejskim przy ul. Karola Dittricha, trzy osoby, które spożywały alkohol. Wysłany na miejsce patrol ujął Agnieszkę K., Daniela M. oraz Tomasza G. Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym na ww. nałożono mandaty karne.

W dniu 06.09.2018 operator monitoringu zauważył, przy ul. Jaktorowskiej na stacji paliw, grupę osób która nie stosuje się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Funkcjonariusze SM na Łukasza F., Artura K. oraz obcokrajowca Valerii K., nałożyli grzywny w postepowaniu mandatowym.  

W dniu 08.09.2018 operator monitoringu zauważył grupę mężczyzn, siedzących na ławce przed dworcem PKP, przy ul Marszałka Józefa Piłsudskiego, którzy spożywali alkohol. Na miejscu ujęto Marka K., Szymona K., Wiesława S. i Michała N. Interwencja strażników miejskich wobec sprawców wykroczenia zakończyła się nałożeniem grzywien w postępowaniu mandatowym.

W dniu 09.09.2018 przy ul. Jana Skrowaczewskiego ukarano osobę mandatem karnym, Ireneusza W., który podczas pikniku rodzinnego związanego z otwarciem Eko- Parku, spożywał alkohol w miejscu publicznym. Funkcjonariusze SM w związku z podjętą interwencją własną, za powyższe wykroczenie, na ww. nałożyli mandat karny.

Ponadto:

W dniach 03-07.09.2018 przed szkołami pojawili się funkcjonariusze SM, którzy czuwali nad bezpieczeństwem najmłodszych. W te dni funkcjonariusze, pełnili wzmożoną służbę, w rejonach szkół podstawowych.  Strażnicy miejscy starali się pomagać najmłodszym przejść bezpiecznie na drugą stronę ulicy, tłumacząc, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze oraz, nadzorowali również przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak pieszych i rowerzystów. Kolejnym bardzo ważnym elementem akcji „Bezpieczna Droga do Szkoły” jest informowanie dzieci i młodzieży o zagrożeniach, związanych z poruszaniem się po drogach. W związku z powyższym, już w dniu 14.09.2018 zaplanowano pierwsze takie spotkanie w Szkole Podstawowej nr 4 z udziałem strażników miejskich, który zajmują się profilaktyką bezpieczeństwa. Takie spotkania dla dzieci są zawsze dużą atrakcją i zachęcają je do poznawania zasad związanych z ruchem drogowym. Jednocześnie są okazją do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, jak choćby kodeksów młodego rowerzysty, czy elementów odblaskowych. Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest także do wszystkich kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci nie zawsze przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego.

W dniu 04.09.2018 funkcjonariusze SM udzielali asysty pracownikom Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego w czynnościach, przy ul. Mostowej. Interwencja dotyczyła wyłączenia budynku z użytkowania, ponieważ jego postępujący proces dewastacji może zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców.

W dniu 05.09.2018 operator monitoringu zauważył, że przy skrzyżowaniu ulicy Środkowej z ulicą Józefa Mireckiego, doszło do zdarzenia drogowego, z udziałem dwóch pojazdów dostawczego z osobowym. Wysłano w ww. rejon patrol SM przy użyciu sygnałów uprzywilejowania. Na miejscu stwierdzono, że w wyniku zdarzenia drogowego, uczestnicy nie odnieśli obrażeń i odmawiają pomocy medycznej. Z uwagi na to, że kierujący pojazdami nie mogą dojść do porozumienia między sobą, do podjęcia działań na miejsce wezwano służby przewidziane prawem.  

W dniu 07.09.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Farbiarskiej na ławce pod oknami budynku mieszalnego siedzi mężczyzna, który dawniej mieszkał w jednym z lokali w budynku. Z informacji zgłaszającego wynikało, że mężczyzna może mieć trudności z pamięcią. Wysłano w ww. miejsce niezwłocznie patrol. Ponieważ przypuszczano, że osoba w słusznym wieku jest pensjonariuszem Domu dla Osób Starszych „Marta”, która wg. posiadanych przez nas informacji oddaliła się bez wiedzy opiekunów. Skontaktowano się z pracownikiem ww. ośrodka, który potwierdził ww. fakt. Strażnicy miejscy udzielili mężczyźnie pomocy dowożąc go do miejsca przebywania, przekazując pod opiekę pracownikom ośrodka.

W dniu 08.09.2018 Cezary P., dopuścił się nieobyczajnego wybryku, leżąc na chodniku przy ul. Ludwika Waryńskiego będąc w stanie upojenia alkoholowego. Całe zdarzenie zaobserwował operator monitoringu, a następnie dyżurny wysłał w ww. miejsce patrol SM. W skutek popełnionego wykroczenia strażnicy miejscy na sprawcę wykroczenia nałożyli mandat karny (foto nr 5). Godzinę później dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Michała Ossowskiego, na piętrze klatki schodowej budynku mieszkalnego leży osoba, która również dopuściła się nieobyczajnego wybryku. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Funkcjonariusze SM wobec Marka S., zastosowali grzywnę w postępowaniu mandatowym.

W dniu 08.09.2018 funkcjonariusze SM podjęli interwencję własną przy ul. Bohaterów Warszawy, wobec mężczyzny który poruszał się na rowerze bez wymaganych przepisami oświetleniem. Wobec powyższego wykroczenia Robert W., został ukarany mandatem karnym.

W dniu 06.09.2018 strażnicy miejscy ukarali grzywną w postępowaniu mandatowym Iwonę G., która nie zachowała środków ostrożności przy trzymaniu psa. W skutek braku odpowiedzialności właścicielki sprawującej opiekę nad czworonogiem, doszło do odłowienia zwierzaka i umieszczeniu go w schronisku, przy ul. Czystej.

Podczas pełnionych służb dokonano 21 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 38 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 17 dotyczyło zdarzeń drogowych,  6 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 15 dotyczyło m.in.: zanieczyszczonych miejsc publicznych; przekręconych znaków drogowych; nieczytelnego oznakowania poziomego przejścia dla pieszych; braku oznakowani pionowych przystanków komunikacji publicznej; uszkodzonych urządzeń użyteczności publicznej; mężczyzny leżącego na ziemi; mężczyzny śpiącego na ławce w parku miejskim; awarii oświetlenia fontanny i pomnika na pl. Jana Pawła.