tel. alarmowy – 986

KRONIKA  (15.01.2018-21.01.2018)

W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie podjęła m. innymi 35 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych.  Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

W dniu 19.01.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Henryka Sienkiewicza, w okolicy sądu leży osoba, która prawdopodobnie wcześniej spożywała alkohol.  Z uwagi na złe warunki atmosferyczne niezwłocznie wysłano na miejsce zgłoszenia patrol SM. Na miejscu potwierdzono obecność ratowników medycznych. Po przeprowadzeniu wstępnych badań nie stwierdzono zagrożenie życia i zdrowia kobiety. Załoga karetki pogotowia zezwoliła na przewiezienie pijanej kobiety do PDOZ, gdzie została osadzona do czasu wytrzeźwienia. Funkcjonariusze SM następnego dnia wobec Małgorzaty B, zastosowali dwa mandaty karne za popełnione wykroczenia.

Ponadto :

Podczas akcji „Zima w mieście” strażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Żyrardowie spotykali się z dziećmi, w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Stanisława Moniuszki, gdzie zorganizowane zostały półkolonie zimowe. Podczas zajęć funkcjonariusze przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego zachowania – nie tylko podczas zimowych ferii. Dobrze wiemy, że nigdy dosyć profilaktyki jeżeli chodzi o zasady bezpiecznego zachowania. Z takim założeniem w dniu 17.01.2018r.,  strażnicy miejscy prowadzili zajęcia podczas akcji „Zima w mieście”. W jednym z Domów Kultury w Żyrardowie,  najmłodsi obejrzeli filmy edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci – pt. „Cyberprzemoc”, czyli jak bezpiecznie poruszać się w sieci. Biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy milusińscy mogli wyjechać w czasie ferii i pozostali w mieście, powyższy temat na pewno był trafiony. Po projekcji materiałów dydaktycznych, dzieci komentowały dostrzeżone błędy w zachowaniu młodych aktorów. Kierownik PI Dariusz Bartosiewicz wyjaśniał wszelkie wątpliwości i odpowiadał na zadawane pytania. To nie ostatnie spotkanie strażników miejskich z dziećmi, w dalszym ciągu profilaktyka bezpieczeństwa będzie kontynuowana .

W dniu 17.01.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Wincentego Witosa doszło do pogryzienia osoby przez psa. Wysłani na miejsce strażnicy miejscy potwierdzili zgłoszenie. Bezpańskiego psa odłowiono i umieszczono w schronisku przy ul. Czystej. W niedługim czasie do schroniska stawił się właściciel, w celu odebrania czworonoga. Na Jacka K., który nie zachował środków ostrożności przy trzymaniu psa, funkcjonariusze SM nałożyli mandat karny.

W dniu 17.01.2018 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Józefa Mireckiego na parterze klatki schodowej przebywa mężczyzna, prawdopodobnie po użyciu alkoholu. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził obecność młodego człowieka prawdopodobnie pod wpływem jakiś środków, z którym kontakt werbalny był utrudniony. Na miejsce wezwano załogę karetki pogotowia, która po przyjeździe i zbadaniu młodego człowieka przewiozła ww. do placówki medycznej, celem hospitalizacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy kto prowadząc działalność  handlową stosuje bądź przechowuje w stanie gotowości do użycia przyrządy pomiarowe takie jak, wagi i odważniki musi pamiętać o tym, że urządzenia te podlegają prawnej kontroli metrologicznej i muszą spełniać wymagania metrologiczne, czyli muszą posiadać ważną legalizację. W związku z powyższym w dniach 17 i 18.01.2018 funkcjonariusze SM kontynuując kontrolę legalizacji wag, tym razem udali się na skupy złomu oraz składy opałowe w naszym mieście. Nie stosowanie się do w/w przepisów stanowi wykroczenie, które zagrożone jest karą grzywny. Osoby nie posiadające aktualnych legalizacji, mogą zostać ukarane przez Straż Miejską mandatem karnym do 500 zł. Legalizacja przyrządu pomiarowego jest sprawdzeniem, stwierdzeniem i poświadczeniem, że przyrząd pomiarowy spełnia wymagania określone, we właściwych przepisach. W wyniku przeprowadzonej kontroli, w ośmiu punktach prowadzonych ww. działalności gospodarczych, nałożono 5 mandatów karnych, za brak ważności legalizacji wag. W miejscach, gdzie odnotowano nieprawidłowości oprócz nałożonych mandatów karnych, zobligowano właścicieli do podjęcia działań przewidzianych w prawie. W wyznaczonym terminie będzie przeprowadzona rekontrola urządzeń pomiarowych.

W dniu 17.01.2018 funkcjonariusze SM udzielili pomocy osobie bezdomnej. Strażnicy miejscy dowieźli mężczyznę do Domu dla Osób Starszych „Monar-Markot” w Oryszewie, zapewniając tym samym osobie dach nad głową.

W dniu 18.01.2018 przedstawiciel Straży Miejskiej uczestniczył w spotkaniu Rady Osiedla Teklin. Podczas spotkania udzielono informacji o podjętych działaniach oraz udzielono odpowiedzi na zadawane pytania.

W dniu 19.01.2018 funkcjonariusze SM udzielali asysty Pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w czynnościach,  przy ul. Kanałowej 4.

W dniu 19.01.2018 funkcjonariusze SM pełniąc czynności patrolowe ulic miasta zauważyli przy skrzyżowaniu ulicy Mostowej i ulicy Legionów Polskich głęboką zapadlinę w jezdni. Strażnicy miejscy zabezpieczyli ww. zapadlinę przy użyciu sygnałów świetlnych uprzywilejowania, do czasu przybycia odpowiednich służb .

W dniu 19.01.2018 funkcjonariusze SM podjęli interwencję własną, przy ul. Stefana Okrzei,  na parkingu przy deptaku. Andrzej Ch., zaparkował pojazd marki Mitsubishi na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, bez wymaganych uprawnień. W związku z popełnionym wykroczeniem właściciel pojazdu otrzymała mandat karny.

W dniu 21.01.2018 odholowano pojazd osobowy marki Chrysler na parking strzeżony, przy ul. Legionów Polskich, który blokował wjazd/ wyjazd do garażu. Właściciel pojazdu Marcin S. otrzymał mandat karny oraz poniósł koszy odholowania pojazdu.

Podczas pełnionych służb dokonano 23 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 62 przypadki niestosowania się do przepisów prawa, z czego 32 dotyczyły zdarzeń drogowych, 1 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 29 dotyczyło m.in.; uszkodzonego i przekręconego znaku drogowego; oberwanego banera reklamowego; dzieci i młodzieży chodzącej po lodzie w parku miejskim; nieodśnieżonych chodników; niesprawnej lampy oświetlenia ulicznego; przepełnionych koszy ulicznych; uszkodzonego słupka biało- czerwonego; osoby prawdopodobnie pod wpływem alkoholu mającej problemy z przemieszczaniem się; braku oznakowania przystanków komunikacji publicznej. przepełnionych koszy ulicznych oraz zanieczyszczonych miejsc publicznych; uszkodzonego banera reklamowego; zapadliny w chodniku; spadającego tynku z budynku PKP; nagannego zachowania młodzieży na placu zabaw oraz osób nieletnich w parku; osoby siedzącej na chodniku.