tel. alarmowy – 986

KRONIKA  (26.06.2017-02.07.2017)

W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie podjęła m. innymi 18 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

W dniu 26.06.2017 operator monitoringu zauważył przy ul. Józefa Mireckiego 70 grupę osób, która prawdopodobnie spożywa alkohol w miejscu objętym zakazem. Wysłany na miejsce patrol SM ujął Rafała S., na którego nałożył mandat karny za powyższe wykroczenia.

W dniu 28.06.2017 operator monitoringu zauważył przy ul. Jasnej 2 mężczyznę, który prawdopodobnie spożywa piwo bezpośrednio z puszki. Wysłani na miejsce funkcjonariusze SM potwierdzili zgłoszenie. Andrzej N. został ukarany mandatem karnym.  

W dniu 29.06.2017 funkcjonariusze podjęli interwencję własną wobec mężczyzny, który przy ul. Ks. Ottona Wittenberga spożywał alkohol, w miejscu publicznym. Wobec Krzysztofa K. strażnicy miejscy zastosowali mandat karny.

Ponadto:
W dniu 26.06.2017 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Spółdzielczej 58, leży pomiędzy kompleksem garaży kobieta, prawdopodobnie po spożyciu alkoholu. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Do kobiety w stanie upojenia alkoholowego wezwano załogę ratowników medycznych. Stan zdrowia kobiety nie wskazywał na bezpośrednie zagrożenia zdrowia i życia. Za dopuszczenie się nieobyczajnego wybryku Elżbieta L. otrzymała mandat karny.

W dniach 29 i 30.06.2017 przez Żyrardów przetoczyła się krótka, ale dotkliwa w swoich skutkach nawałnica, która spowodowała wiele szkód. Straż Miejska podejmowała w tych dniach sporo interwencji, które dotyczyły skutków silnego wiatru. Aż 10 interwencji dotyczyło powalonych drzew, które utrudniały poruszanie się zarówno po jezdni jak i po chodnikach, jedna interwencja była następstwem zerwanych przewodów energetycznych, które leżały na jezdni pod napięciem. Kolejna groźna interwencja dotyczyła oberwanej gałęzi, która zawisła na linii wysokiego napięcia. Należało natychmiast odłączyć wysokie napięcie ze względu na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia. Burze spowodowały również duże opady, które były skutkiem zalania tunelu. Kilka pojazdów zostało przygniecionych przez drzewa, które runęły wprost na nie, w skutek silnych porywów wiatrów. Na szczęście, nikt nie został ranny. Wszystkie przypadki niedrożności – jezdni i studzienek, zostały usunięte, dzięki dobrej współpracy między jednostkami Straży Miejskiej i Jednostkami Ratownictwa Gaśniczego. Drzewo spadło między innymi na samochody przy ul. Jedności Robotniczej, ul. Józefa Mireckiego, ul. Jana Dekerta, ul. Gen. Władysława Sikorskiego. Pogoda nie oszczędziła Cmentarza Parafialnego, na którym kilka drzew spadło na grobowce. Zabezpieczenie miejsc zdarzeń trwało kilkadziesiąt godzin, a akcje porządkowe potrwają jeszcze kilka dni.

W dniu 01.07.2017 funkcjonariusze SM, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie, zabezpieczali rejon udzielając pomocy jednostce JRG, która ścinała znacznie pochylone drzewo. Korzenie drzewa zostały naruszone przez wcześniejszą nawałnicę. Zachodziła obawa, obalenia się akacji na linię wysokiego napięcia, pas drogowy lub przyległe posesje. Podczas akcji odłączono napięcie. Wezwano na miejsce pracownika Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, w celu przekazania terenu po zakończonych działaniach jednostki JRG.

W związku z rozpoczęciem wakacji, w dniu 01.07.2017, strażnicy miejscy zabezpieczali Piknik Rodzinny zorganizowanym przez Prezydenta Wojciecha Jasińskiego, nad „Zalewem Żyrardowskim”. Z uwagi na duże zainteresowanie imprezą plenerową funkcjonariusze SM, czuwali nad bezpieczeństwem, porządkiem i spokojem uczestników pikniku. W trakcie trwania uroczystości nie odnotowano przypadków naruszenia prawa.
Podczas  pełnionych  służb dokonano 18 legitymowań  profilaktycznych w  miejscach  najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system  monitoringu miejskiego w sumie  ujawniono 46 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 14 dotyczyło zdarzeń drogowych, 8 spożywania alkoholu w miejscach publicznych, a 24 dotyczyło m.in.: przepełnionych koszy ulicznych oraz zanieczyszczonych miejsc publicznych; bójki mężczyzn; padliny kota na jezdni; wystąpienia wody z kanału w parku miejskim; osoby śpiącej na ławce; uszkodzonych znaków drogowych oraz nieczytelnych oznakowani poziomych i pionowych znaków drogowych; osoby leżącej w parku miejskim; plecaka pozostawionego w parku miejskim; utrudnienia w ruchu pojazdów spowodowanego zalaniem tunelu po opadach deszczu; awarii oświetlenia ulicznego; uszkodzonych i oberwanych banerów reklamowych; odklejania się afiszy ze słupów reklamowych; mężczyzny rzucającego tablicą znaku drogowego w pas drogowy; suchego drzewa stającego w pasie drogowym.