tel. alarmowy – 986

W minionym tygodniu Straż Miejska w Żyrardowie podjęła między innymi 45 interwencji w stosunku do sprawców wykroczeń drogowych. Podejmowano również działania w stosunku do osób niestosujących się do zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

W dniu 02.01.2017 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w budynku dworca PKP, przy głównym wejściu, grupę mężczyzn awanturuje się znajdując się prawdopodobnie w stanie po spożyciu alkoholu. Wysłany na miejsce patrol potwierdził zgłoszenie. Za zakłócanie spokoju i porządku publicznego wobec Edwarda. L i Sławomira K. zastosowano mandaty karne.

W dniu 02.01.2017 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że na przy ul. Stefana Okrzei leżą prawdopodobnie przewody energetyczne. Wysłany na miejsce patrol potwierdził zgłoszenie. O zdarzeniu powiadomiono pogotowie energetyczne. Funkcjonariusze SM zabezpieczyli miejsce zdarzenia do czasu przybycia pogotowia energetycznego. W trakcie prowadzonych czynności ustalono, że oprócz zerwanych przewodów energetycznych uszkodzona została również linia światłowodowa firmy ISKO.

W dniach 03 i 05.01.2017 przedstawiciel Straży Miejskiej uczestniczył w spotkaniu Samorządu Mieszkańców nr 7 oraz Rady osiedla Żeromskiego. Podczas spotkania udzielono informacji o podjętych działaniach oraz udzielono odpowiedzi na zadawane pytania.

W dniu 04.01.2017 Kierownik Referatu Patrolowo-Interwencyjnego wspólnie z Kierownikiem Administracji Osiedla Wschód, przeprowadzili kontrolę istniejącego oznakowania na terenie całego osiedla, w celu ustalenia prawidłowego oznakowania dróg przeciwpożarowych, aby podczas podjazdu jednostek gaśniczych i ratunkowych drogi komunikacyjne były przejezdne i nie stwarzały dodatkowego zagrożenia w ruchu, poprzez parkujące pojazdy w miejscach niedozwolonych.

W dniu 03.01.2017 operator monitoringu zauważył, że przy ul. Józefa Mireckiego 103, zaparkował pojazd marki Volkswagen, w miejscu obowiązywania znaku B-36 zatrzymywania się. Wysłani na miejsce  funkcjonariusze SM podjęli czynności wobec kierującego pojazdem. Właściciel auta Piotr S. otrzymał mandat za popełnione wykroczenie.

W dniu 04.01.2017 operator monitoringu zauważył, że przy ul. P.O.W pojazd marki Opel Vectra, zaparkowany był bezpośrednio przy przejściu dla pieszych. Wysłany na miejsce patrol SM potwierdził zgłoszenie. Wobec Zygmunta P., zastosowano mandat karny.

W dniu 04.01.2017 operator monitoringu zauważył, że przy ul. Izy Zielińskiej doszło do potrącenia kobiety na przejściu dla pieszych przez kierującego pojazdem marki Skoda. W trakcie kontynuowanej obserwacji zauważono, że kierująca pojazdem kobieta udzieliła poszkodowanej pomocy, zabierając ją ze sobą.

W dniach 03, 04 i 05.01.2017 funkcjonariusz SM zajmujący się profilaktyką, realizował programy na temat bezpieczeństwa skierowane do młodzieży w Zespole Szkół Publicznych nr 2.Tego typu działania profilaktyczne prowadzone przez Straż Miejską cieszą się ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi oraz kadry pedagogicznej, dlatego zawsze reagujemy na zaproszenia w celu poprowadzenia zajęć z młodzieżą. Charakter spotkań w placówkach szkolnych to zapobieganie patologiom społecznym wśród dzieci i młodzieży. Opracowywane programy profilaktyczne pozwalają na stałe uświadamianie najmłodszych w zakresie profilaktyki społecznej oraz wytłumaczenie co to jest uzależnienie, cyberprzemoc, dopalacze, hejtowanie czy stalking. Planowanie, inspirowanie i organizowanie działań z zakresu prewencji mają na celu zmniejszenie skali zjawisk patologicznych. Funkcjonariusze w ramach tych programów pracują z dziećmi i młodzieżą w różnych placówkach. W trakcie tych spotkań mówią o potrzebie przestrzegania prawa, tłumaczą zbieżność norm prawnych i moralnych, ostrzegają przed zagrożeniami, a także szczegółowo tłumaczą sens istnienia nakazów, zakazów i obowiązków prawnych.

W dniu 05.01.2017 przeprowadzono akcję pod hasłem „ Bezdomny”. Strażnicy Miejscy sprawdzali miejsca, gdzie mogą przebywać ludzie bez dachu nad głową. Funkcjonariusze SM zaglądają do opuszczonych budynków, piwnic, altanek. Sprawdzają też dworce PKP. W sytuacjach gdy napotkają taką osobę, namawiają bezdomnych, by zechcieli na zimę przenieść się do przytuliska. Apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby w czasie panującej zimy nie pozostawali obojętni na los ludzi bezdomnych. Bardzo ważne jest też zainteresowanie się osobami samotnymi, a w szczególności starszymi. Widząc osobę, która jest zmarznięta, wychłodzona lub nieprzytomna nie wahajmy się wezwać pomoc medyczną lub zadzwonić pod numer 986.

W dniu 06.01.2017 operator monitoringu zauważył, przy ul. Gabriela Narutowicza, za budynkiem mieszkalnym powstało duże zadymienie. Zgłoszenie przekazano do realizacji JRG, która niezwłocznie udała się w miejsce zdarzenia, ugaszając pożar.

W dniu 06.01.2017 operator monitoringu zauważył w Parku Miejskim,  na  „żabim oczku” dwie ślizgające się dziewczynki po lodzie. W  związku z obawą, że lód się może załamać wysłano na miejsce patrol. Funkcjonariusze SM przeprowadzili rozmowę z dziewczynkami uświadamiając je o zagrażającym im niebezpieczeństwie.

W dniu 06.01.2017 funkcjonariusze SM udzielili pomocy osobie bezdomnej, zapewniając jej miejsce noclegowe oraz dowożąc ją do Domu Spokojnej Starości Markot- Dar Serca w Oryszewie.

W dniu 06.01.2017 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego na dworcu PKP, przebywa osoba prawdopodobnie po spożyciu alkoholu z urazami ciała. Wysłany na miejsce patrol potwierdził zgłoszenie. Powiadomieni o zdarzeniu ratownicy medyczni przewieźli Pawła K. do placówki medycznej w celu hospitalizacji.

W dniu 07.01.2017 dyżurny SM otrzymał zgłoszenie, że przy ul. P.O.W, na chodniku leży mężczyzna prawdopodobnie po spożyciu alkoholu. W trakcie podjazdu do miejsca zdarzenia funkcjonariusze SM użyli sygnałów uprzywilejowania, ze względu na zagrożenie spowodowane niskimi temperaturami. W ww. miejscu zastano komunikatywną osobę siedzącą na chodniku, która odmówiła udzielanej pomocy medycznej. Na prośbę mężczyzny i z uwagi na warunki atmosferyczne, dowieziono mężczyznę do miejsca zamieszkania.

Na dworze mamy prawdziwą zimę, termometry wskazują kilkunastostopniowe mrozy, w takich warunkach zdarza się, że auto nie chce odpalić. Usługi pomocy w uruchamianiu pojazdów świadczą taksówkarze oraz pomoc drogowa, jednak taka pomoc kosztuje. Tymczasem całkowicie za darmo można skorzystać z pomocy Straży Miejskiej w Żyrardowie, której funkcjonariusze przyjeżdżają na miejsce i pomagają uruchomić pojazdy mieszkańców. W ciągu minionych trzech dni strażnicy udzielili pomocy w rozruchu, pojazdów aby mieszkańcy mogli dojechać do miejsca przeznaczenia. Niedawno zakupiony sprzęt sprawdza się. Najwięcej zgłoszeń strażnicy otrzymywali w godzinach porannych, choć popołudniami także dzwonili kierowcy, którzy potrzebowali pomocy. Były dni, że w trakcie siarczystych mrozów funkcjonariusze mieli po kilkanaście zgłoszeń z prośbą o pomoc. Czas oczekiwania na przyjazd patrolu jest uzależniony od ilości zgłoszeń, oraz od tego, gdzie strażnicy aktualnie się znajdują. Trwa to najczęściej od kilku do kilkunastu minut. Funkcjonariusze SM, w związku z dużą ilością zgłoszeń oprócz zakupionego urządzenia korzystali również z kabli rozruchowych. W sumie w dniach 06.07.i 08.01.2017 udzielono pomocy w uruchomieniu 48 pojazdów.
Podczas pełnionych służb dokonano 8 legitymowań profilaktycznych w miejscach najczęstszego zakłócania porządku publicznego oraz występowania innych zjawisk patologicznych. Wykorzystując system monitoringu miejskiego w sumie ujawniono 41 przypadków niestosowania się do przepisów prawa, z czego 25 dotyczyło zdarzeń drogowych, a 16 dotyczyło m.in.: przepełnionych koszy ulicznych; przewróconego pojemnika na odzież używaną; zdjętego ze słupka kosza na śmieci; braku elementu rynny na budynku; niesprawnego oświetlenia ulicznego oraz świątecznego; prawdopodobnego pożaru kontenera ze śmieciami; młodzieży ślizgającej się na lodzie w parku.