tel. alarmowy – 986

Straż Miejska w Żyrardowie realizując zadania w zakresie profilaktyki wśród dzieci i młodzieży nie zapomina również o innych formach współpracy z jednostkami zajmującymi się dziećmi. Między innymi w wyniku tych działań, Straż Miejska zorganizowała wycieczkę do „Stajni Sobiescy” dla dzieci ze Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej, której kierownikiem jest Pani Anna Rzeczkowska, a której siedziba mieści się w budynku przy ul. Waryńskiego 25 w Żyrardowie.

Dzieci, po przewiezieniu na miejsce miały możliwość zobaczenia na własne oczy jak wygląda i jak funkcjonuje stajnia w której znajdują się przestronne boksy dla 21 koni. Cały kompleks składa się między innymi z krytej ujeżdżalni, placu zewnętrznego z przeszkodami, bezpiecznych, trawiastych padoków, sześcio-boksowej karuzeli. Dzięki uprzejmości Państwa Sobieskich, przesympatyczna przedstawicielka „Stajni Sobiescy” opowiedziała zwiedzającym o przeznaczeniu poszczególnych urządzeń. Dzieci miały możliwość zobaczenia jak wygląda uprząż konia, jaka jest jej rola oraz w jaki sposób się ją zakłada. A czym żywi się koń?, padło pytanie. Oczywiście podstawowym pokarmem jest owies, ale oprócz tego jest cały asortyment różnych mieszanek, które podawane są zwierzętom, żeby utrzymać je w dobrej kondycji.

Padały kolejne pytania na które osoba oprowadzająca starała się udzielać wyczerpujących informacji. Oczywiście dzieci dowiedziały się jaką maść mają poszczególne konie, jak wyglądają konie maści: gniady, kary, siwek i inne. Można było również wysłuchać różnych anegdotek oraz dowiedzieć się np. jaki jest rekord wysokości skoku przez przeszkodę. Wycieczka dobiegała końca, jednak dzieci czekała jeszcze jedna atrakcja jaką było ognisko oraz pieczenie kiełbasek. Strażnicy na czele z komendantem Zdzisławem Skoczylasem wręczali dzieciom przygotowane kije z kiełbaskami. Przy ognisku dzieci piekąc kiełbaski dzieliły się wrażeniami z odbytej wycieczki. Było fajnie, że aż żal się rozstawać, pewnym pocieszeniem były słodkie upominki wręczone dzieciom na zakończenie.

Serdeczne podziękowania należą się właścicielom „Stajni Sobiescy”, Państwu Alicji i Markowi Sobieskim.

Kategorie: Wydarzenia 2013r.